NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ HUKUKSUZ İHRAÇLARA SON! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2018, PERŞEMBE   

17

HUKUKSUZ İHRAÇLARA SON!

    Yayına Giriş Tarihi: 17.07.2017   Güncellenme Zamanı: 17.07.2017 17:37:28  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.07.2017 17:37:19

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 300`ün üzerinde meslek mensubunun ve 7000`in üzerinde kamu çalışanının ihraç edilmesine ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı.

HUKUKSUZ İHRAÇLARA SON!

15 Temmuz darbe girişimi yıldönümünün bir gün öncesi, 14 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan 692 sayılı KHK ile 300`ün üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı dahil olmak üzere 7348 kamu çalışanı daha ihraç edilmiştir.

İhraç edilenler arasında, kamu ve toplum yararı doğrultusunda mesleki, bilimsel çalışmalar ve sendikal faaliyet yürüten TMMOB eski İl Koordinasyon Kurulu Sekreterleri, bağlı Odalarımızın Şube yönetim kurulu üyeleri ve başkanlarının da olduğu meslektaşlarımız bulunmaktadır. Ömürleri, 15 Temmuz`un arkasındaki karanlık zihniyete ve darbelere karşı mücadele etmekle geçmiş, emek ve demokrasi mücadelesinde aktif yer almış olan üyelerimiz kamu görevlerinden ihraç edilmesinin kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki unsurların bertaraf edilmesi amacıyla ilan edilen Olağanüstü Hal, AKP`nin kendisine muhalif olan tüm kesimleri susturmak, sindirmek için kullanmaktadır. Hukuksuz ve keyfi biçimde yapılan bu uygulamalar hem kamu vicdanını zedelemekte, hem de Darbenin gerçek sorumlularıyla hesaplaşılmasını güçleştirmektedir.

Ülkemizdeki eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin parçası olan arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyet büyümeden biran evvel görevlerine iade edilmelidir. Amacından saptırılarak baskı ve korku rejimine dönüştürülmüş Olağanüstü Hal uygulaması derhal kaldırılmalıdır. Nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen ve yarattığı toplumsal tahribatı giderek büyüyen KHK`lara son verilmelidir.

Bu ülkedeki 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının sesi olarak bizler, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Üyelerimize ve arkadaşlarımıza sahip çıkacağız!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 


Okunma Sayısı: 82

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır