NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ HAKSIZ, HUKUKSUZ İHRAÇLAR DURDURULSUN ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2018, PERŞEMBE   

48

HAKSIZ, HUKUKSUZ İHRAÇLAR DURDURULSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 10.08.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.02.2018 10:47:26  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.08.2017 10:14:20

15 Temmuz darbe girişiminin ve hemen ardından ilan edilen OHAL’in üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Geride bıraktığımız bir yıl OHAL’in süreklileştiği, özgürlüklerin ve demokrasinin yok edildiği günler olarak tarihteki yerini aldı. İktidar darbeyle ve darbecilerle ilgisi olmayan ilerici, çağdaş ve demokrat kesimleri hedef tahtasına koyarak adeta bir cadı avı yürütüyor. Darbeyi engellediklerini kutlamalarla duyuranların uygulamaları altında yeniden ve yeniden ezilen bir toplumun çığlıklarıdır bugün duyduklarımız.

Haksız, Hukuksuz İhraçlar Durdurulsun

15 Temmuz darbe girişiminin ve hemen ardından ilan edilen OHAL`in üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti.  Geride bıraktığımız bir yıl OHAL`in süreklileştiği, özgürlüklerin ve demokrasinin yok edildiği günler olarak tarihteki yerini aldı. İktidar darbeyle ve darbecilerle ilgisi olmayan ilerici, çağdaş ve demokrat kesimleri hedef tahtasına koyarak adeta bir cadı avı yürütüyor.  Darbeyi engellediklerini kutlamalarla duyuranların uygulamaları altında yeniden ve yeniden ezilen bir toplumun çığlıklarıdır bugün duyduklarımız.

Grevleri yasaklamaktan muhalefeti susturmaya, sendika ve demokratik kitle örgütlerini bastırmaktan meclisi işlevsizleştirmeye, toplumu zapt-u rapt altına almaktan bilimsel bilginin yok sayıldığı bir eğitim sistemi ile yeni nesillerin ve bu anlamda Ülkemizin karanlığa teslim edildiği uygulamaların tümü OHAL koşullarında neo-liberal, gerici, otoriter bir rejimin inşa manevraları olarak uygulanmaya devam ediyor. Bunlara ilaveten son 1 yılda çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 130 bine yakın kamu emekçisi hukuksuz biçimde işinden atılıyor, yüzlerce basın yayın organı kapatılıyor, çok sayıda derneğin faaliyetleri durduruluyor.

Hukuksuz ve keyfi biçimde görevlerinden ihraç edilenlerin arasında Odamıza bağlı şubelerin kamu ve toplum yararı doğrultusunda mesleki, bilimsel çalışmalar ve sendikal faaliyet yürüten  mevcut ve önceki dönemlerin başkanları ve yöneticileri ile birlikte, Birliğimize bağlı Odaların üyesi çok sayıda mühendis, mimar ve şehir plancısı da yer almaktadır.

Bu ihraçların; iktidara muhalif tüm kesimleri yaşayamaz koşullara sürükleyen, halkı sindiren, bütün bir ülkeyi açık bir cezaevi haline getiren işlevini görüyor ve hem toplumumuzun hem de meslektaşlarımızın çıkarlarının birbirinden ayrılamayacağı bilinciyle, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi, bu ihraç kıyımının haksız, hukuksuz bir biçimde halkımız ve meslektaşlarımıza uygulanmasına karşı mücadele etmekten geri durmayacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 

 


Okunma Sayısı: 120

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır