NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ HARUN KARADENİZ`İ ARAMIZDAN AYRILIŞININ 42. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2018, PERŞEMBE   

27

HARUN KARADENİZ`İ ARAMIZDAN AYRILIŞININ 42. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 15.08.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.02.2018 10:48:13  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.08.2017 16:51:34

`Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek, emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır`

Harun KARADENİZ`i Aramızdan Ayrılışının 39. Yılında Saygıyla Anıyoruz

 

 "Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek, emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır"

1942 yılında Giresun`un Alucra ilçesinde doğan Harun Karadeniz ilk ve orta öğrenimini Samsun`da tamamlamış ve ardından İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümüne kaydolmuştur.

Okula kaydolmasıyla birlikte toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer alan Harun Karadeniz; emekçi halkın hak arama taleplerinden köylü mitinglerine eğitimin özelleştirilmesine karşı kampanyalardan 6. Filo eylemlerine kadar bir çok mücadele alanında faaliyet yürütmüştür.

Toplumun bütün ezilen sınıf ve tabakalarının ortak mücadelesiyle başarıya ulaşabileceğinin bilinciyle öğrenci gençlik hareketinin amfilerden sokaklara, fabrikalara, tarlalara taşınmasında önemli bir rol üstlenmiştir. 12 Mart faşist cuntasının bütün demokratik hakları ortadan kaldırdığı bir dönemde DEV-GENÇ davasından defalarca yargılanmış ve uzun tutukluluk süreleri yaşamıştır.

Ağır cezaevi ve tutsaklık süreçleri boyunca kansere yakalanan Harun Karadeniz tedavisine dahi izin verilmeyerek ölümüne göz yumulan bir süreci yaşamıştır. Kanserle olan mücadelesine 15 Ağustos 1975 günü yenik düşmüş ve sonsuzluğa uğurlanmıştır.

Onun örnek kişiliğinin ve sınıfsız, sömürüsüz bir dünya mücadelesinin bugünümüze ve yarınımıza ışık tutmaya devam ettiğini bir kez daha hatırlatarak ölümünün 42. yılında anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

İMO ANKARA ŞUBESİ

YÖNETİM KURULU


Okunma Sayısı: 122

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır