NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA KARŞI BARIŞ HEMEN ŞİMDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2018, PERŞEMBE   

33

EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA KARŞI BARIŞ HEMEN ŞİMDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2017   Güncellenme Zamanı: 05.09.2017 12:41:15  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.09.2017 12:41:12

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA KARŞI BARIŞ HEMEN ŞİMDİ

Savaş ve şiddet dünyanın dört bir yanında hüküm sürmeye devam ediyor. Yaşanan çatışmalar, patlayan bombalar nedeniyle her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi yaralanıyor. Milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalıyor. Savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, dünyada yaşayan herkesi savaşın hedefi haline getiriyor.

Savaşların coğrafyası ve biçimi zaman içerisinde değişse de tarafların biri hep aynı kalıyor. Dünyanın neresinde bir savaş yaşanıyorsa, orada daima emperyalistlerin izlerine rastlıyoruz. Emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsı ve enerji kaynaklarını kontrol etme arzusu yaşadığımız savaşların, şiddetin ve yıkımın en büyük nedenidir. Yaşanan bu savaşa ve şiddete dur diyebilmeni ilk adımı, emperyalizme dur diyebilmekten geçmektedir.

Dünya üzerinde süren savaşların en uzunlarından birisi Türkiye`de yaşanmaktadır. 33 yıldır devam eden çatışmaların ülkeye yaşattığı acılar, hiçbir kelimeyle tarif edilemeyecek kadar büyük ve derindir. Çatışmalar sürdükçe yaşanan acılar daha da büyümekte ve hakların bir arada yaşama arzusu zarar görmektedir. "Terör ve güvenlik" söylemine dayalı politikaların sorunu çözmediği gün gibi ortadadır. Toplumsal barışı sağlayabilmek için çatışmalar derhal durdurularak, Kürt Sorununda demokratik bir çözümün koşulları yaratılmalıdır.

Ülkede, bölgede ve dünyada barışa ihtiyacımız var. Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var. Eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana tüm insanları, barış umudunu büyütmeye çağırıyoruz.

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 41

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır