NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BUNLARIN DERDİ YOL DEĞİL! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2018, PERŞEMBE   

49

BUNLARIN DERDİ YOL DEĞİL!

    Yayına Giriş Tarihi: 11.09.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.02.2018 16:58:11  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.09.2017 18:24:15

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza attı. Almanlar hasetinden çatlıyor.9 Eylül gecesi Kurtlar Vadisi sahnelerini aratmayan bir baskın gerçekleşti:ODTÜ arazisi üzerinden geçecek ve de yap-işlet-devret modeliyle hizmete sokulması planlanan şehir hastanesinden kaynaklı trafiğin çözümü olduğu iddia edilen yol için TOMA’lar, polisler ve iş makineleriyle ODTÜ ormanının önemli bir bölümü hunharca katledildi. Hem de planlandığı ve uzlaşıldığı pozları verilen alandan çok daha fazlasıyla birlikte…

 

Bunların Derdi Yol Değil!


Ankara Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza attı. Almanlar hasetinden çatlıyor.9 Eylül gecesi Kurtlar Vadisi sahnelerini aratmayan bir baskın gerçekleşti:ODTÜ arazisi üzerinden geçecek ve de  yap-işlet-devret modeliyle hizmete sokulması planlanan şehir hastanesinden kaynaklı trafiğin çözümü olduğu iddia edilen yol için TOMA`lar, polisler ve iş makineleriyle ODTÜ ormanının önemli bir bölümü hunharca katledildi.  Hem de planlandığı ve uzlaşıldığı pozları verilen alandan çok daha fazlasıyla birlikte…


Tartışmanın başlangıcından, planlanmasına, kamuoyuna duyuruluşundan yapılan haberlere kadar tam bir muazzamlık ve deha örneği olan uygulamalar, Melih Gökçek başta olmak üzere, ODTÜ kayyum rektörü ve Ankara Valisi`nin; gölgesini satamadıkları ağacı kesenlerin, talanın ve rantınkarşısında,emek dostuolduklarının bir kez daha ispatıdır.(!) İnsanların sağlığını bir sektör haline getirip, bunu da ihalelerle yandaşlara peşkeş çekip, yeni rant alanları yaratıp, Ankara`nın yeşil alanlarını katledip, AOÇ, ODTÜ vb. bir çok tarihi ve koruma alanını yok edip; halktan, emekten, insandan yana politika ürettiklerini söylemeleritam da beklediğimiz açıklamalardı. İhtiyatlı konuşmakta fayda var ki 3-5 ağaç için bu projelerin önüne geçmek isteyen vatan hainleri de maalesef karşımıza çıkıyor.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı`nın 2017 Dünyası`nda sosyal medya hesabından başarı olarak yansıttığı ve takdir beklediği olay, onlarca iş makinesi ve TOMA`yla bir üniversitenin kampüsüne gece yarısı baskın yaparak ağaçları kesip yol zemini oluşturmasıdır. Sayın başkan sağ olsun; gerek bilimimizin ve tekniğimizin geldiği noktayla, gerek doğa ve insana bakış açısıyla gerekse de yerel yönetim dehasıyla, bizleri kendine bir kez daha hayran bırakmayı başarmıştır.


İtiraf etmek gerekirse biz ve bizim gibi meslek odaları,fizibilitesinden yapımına kadar hayranlıkla izlediğimiz bu proje karşısında şaşkınlıklarımızı gizleyemedik. Kentimizin ne kadar şanslı olduğunu bir kez daha görme imkânı bulduk: Ankara`nın kapılarına her baktığımızda, AOÇ arazisine kurulan Ankapark inşaatını izlerken, o sevimli mi sevimli dinozoru selamlarken, yıkılan su süzgeciyle, su basan alt geçitleriyle, çöken yolları, açılamayan metrolarıyla simülasyon oyunlarında dahi yaratılamayacak bir kentte yaşamanın haklı gururunu taşıyoruz.


Yalnız asıl soruna gelelim ki, biz bu kadar büyük bir dehayı anlayamayız. İşin arkasındaki asıl işi göremeyiz. Hayatı daha basit algılarız onlardan. Bir ağaç için feryat eder, onlarcası için siper oluruz. Deremizi de, ormanımızı da yedirmeyiz. Cerattepe`deki Havva Ana`mız kadar basit düşünürüz. Basit taleplerimiz vardır bizim. Dünya liderliğini de, Avrupa hasetini de anlayamayız. Adalet, Özgürlük, Eşitlik gibi sade özlemlerimiz, mücadelelerimiz vardır bizim. Mega proje deyince; "Çocukların Dünya`yı alıp, ölümsüz ağaçlar dikecekleri, Dünya`ya arkadaşlığı öğretecekleri" bir orman gelir aklımıza. Yol yaptık deyince ZapSuyu`na köprü yapanları biliriz. Sanat üretimi artsın deyince büyük salonları değil de Hasanoğlan`ı hatırlarız.


Tarih hayata bizim gibi basit bakabilenlerin mücadeleleri tarihidir. Ne yolunuzu, ne medeniyetinizi bize anlatamazsınız. Çünkü bu basitlikte baktıkça görüyoruz ki, sizin yolunuz yol değil.


Meseleniz de…


İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu  


 


Okunma Sayısı: 893

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır