NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ DİSK-KESK-TMMOB-TTB-10 EKİM DER: 10 EKİMİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 TEMMUZ 2018, PERŞEMBE   

6

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-10 EKİM DER: 10 EKİMİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.10.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.10.2017 16:58:14  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.10.2017 15:14:45

10 Ekim`in ikinci yıl dönümünde katliamda yaşamını yitirenlerin anılmasına izin verilmedi. Ankara Tren Garı’na çıkan bütün yollar Valilik kararıyla kapatılırken polisler birçok noktada kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin bile katliamın yaşandığı alana gitmesine izin verilmedi.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-10 EKİM DER: 10 EKİMİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der`in düzenlediği 10 Ekim Katliamı anma etkinlikleri çerçevesinde, 2015`te hayatını kaybedenler 8 Ekim 2017 tarihinde Ankara Karşıyaka Mezarlığı`nda anıldı.

Bombalı saldırının gerçekleştiği mitingde dile getirilen emek, barış ve demokrasi talepleri için daha fazla mücadele sözü verilen anmada, katliamın tüm sorumlularıyla aydınlatılması için dava sürecinde dayanışmanın ve desteğin büyütülmesi çağrısında bulunuldu.

9 Ekim 2017

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 10 EKİM-DER, 9 Ekim 2017 tarihinde 10 Ekim Dayanışma Derneğinde Ankara Gar Katliamının yıl dönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenlediler.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB MYK üyesi Selma Güngör`ün katıldığı basın toplantısında anma programına ilişkin bilgiler paylaşıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı avukat Mehtap Sakinci Coşgun ortak açıklamayı okudu. Coşgun, "Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız." dedi. Açıklama sonrası  10:04`te  herkes ellerinde karanfillerle Ankara Garı önünde, Emek-Barış-Demokrasi Meydanı`nda buluşmaya davet edildi.

10 Ekim 2017

10 Ekim`in ikinci yıl dönümünde katliamda yaşamını yitirenlerin anılmasına izin verilmedi. Ankara Tren Garı`na çıkan bütün yollar Valilik kararıyla kapatılırken polisler birçok noktada kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin bile katliamın yaşandığı alana gitmesine izin verilmedi.

Anma için bir araya gelenlerin patlamanın yaşandığı saat olan 10.04`teki anma töreninin İMO`nun Toplantı Salonu`nda yapılacağını söylemesine rağmen, polis saldırısına devam etti. İMO binası iki Toma ve Çevik Kuvvet tarafından ablukaya alındı.  İMO önüne gelen iki TOMA`dan kitleye tazyikli su sıkılırken, Çevik Kuvvet de biber gazı ile saldırdı. Polis dışarıda kalanlara saldırırken binaya giriş çıkışlara izin vermedi.  İMO binası içerisine de atılan gaz nedeniyle anma için toplananlar uzun süre nefes almakta zorlandı.

Tüm saldırıya karşın saat 10.04`te İMO`da yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Polisin anma törenine izin vermemesi kınanırken, faillerin cezalandırılması için hukuk mücadelesinin sürdürüleceği kaydedildi.

10 Ekim Katliamı`nın anılmasına izin verilmemesi ve polis saldırısı 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği`nde (10 Ekim-Der) yapılan açıklama ile protesto edildi.

Ankara Katliamı`nda yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayışı mücadelesini büyütmek ve faillerden hesap sormak amacıyla kurulan 10 Ekim-Der`de yapılan basın açıklamasına TMMOB Yönetim Kurul Başkanı Emin Koramaz, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün,  KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TTB Başkanı Raşit Tükel ve Mehtap Sakinci Coşgun katıldı. Toplantıda açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Gezen okudu.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, "10 Ekim Ankara katliamının ikinci yıldönümünüde toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmamız, acımızı ifade etmemiz, katliamı kınamamız bir kez daha polis vahşeti ile engellendi. Katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerine, yaralılarımıza, bu katliamdan etkilenen ve anmaya katılmak isteyen herkese polis valilik emriyle plastik mermilerle, gazla, kalkanlarla, tekmelerle, hakaretlerle saldırdı" dedi.

Açıklamanın tam metni:

10 EKİM`İ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ! 

10 Ekim Ankara katliamının ikinci yıldönümünüde toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmamız, acımızı ifade etmemiz, katliamı kınamamız bir kez daha polis vahşeti ile engellendi. Katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerine, yaralılarımıza, bu katliamdan etkilenen ve anmaya katılmak isteyen herkese polis valilik emriyle plastik mermilerle, gazla, kalkanlarla, tekmelerle, hakaretlerle saldırdı.

Yüreğinde insan sevgisi ve barış özlemi dolu olan 102 arkadaşımızın katledilmesinin, 500e yakın arkadaşımızın yaralanmasının acısı yüreklerimizde halen tazeyken bugün öfkemiz daha da arttı. Hepimiz o gün o meydandaydık. Her türlü istihbari bilgiye rağmen hiçbir önlem alınmadığı için gerçekleşen patlamaların tanığıyız. Kamu görevlilerine kendi güvenliğinizi alın, alandan uzak durun" diyerek patlamalardan haberdar olduklarının tanığıyız. Patlamaların yaşandığı alanda yaralıların acilen hastanelere ulaştırılması için önlem almak yerine alanı fişeklerle gaza boğduklarının tanığıyız. Geç gelen ambulansların, tomalarla alanı yıkayarak delillleri kararttıklarının tanığıyız.

 Müfettiş raporlarında sorumlulukları belirtildiği halde istihbarat bilgisini gizleyen, arama noktaları oluşturmayan, hiçbir güvenlik önlemi almayan, katliamda ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine valilikçe soruşturma izni verilmediğinin tanığıyız.

 Bugün de katliamın ikinci yılında gerçekleştirmek istediğimiz anmaya yapılan saldırının, atılan tekmelerin, savrulan hakaretlerin, plastik mermilerin, sıkılan gazın tanığı kılındık. AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim`i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir.

 Bugün yaşanan polis vahşetini şiddetle kınıyoruz. 10 Ekim anmasına yönelik polis saldırısının tüm sorumluları hesap vermelidir.

 10 Ekim ve ardından gelen süreçte yaşananlar, barış, demokrasi ve emekten yana bir Türkiye talebinin halen en acil ve yakıcı talep olduğunu ortaya koymuştur. AKP iktidarı OHAL ve KHKlere dayanarak haksız, hukuksuz, keyfi bir biçimde en temel insan hak ve özgürlüklerini hiçe saymaktadır. Bizler, bu vahşete, bu saldırganlığa boyun eğmeyeceğiz, bu karanlığı dayanışmayla aşmak için mücadelemizi yükselteceğiz.

 Bombalar, katliamlar, polis saldırıları emeğin haklarını savunmamıza, demokrasinin, barışın tesis edildiği laik bir Türkiye için mücadele etmemize engel olamayacak!

 DİSK-KESK-TMMOB-TTB-10 EKİM BARIŞ VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

 

 


Okunma Sayısı: 78

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır