NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 ARALIK 2018, PERŞEMBE   

32

ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.12.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.12.2017 13:14:02  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.12.2017 11:42:56

TMMOB Ankara İKK tarafından düzenlenen `Şehir Hastaneleri Sempozyumu` 16 Aralık 2017 Cumartesi günü İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu`nda gerçekleştirildi

TMMOB Ankara İKK tarafından düzenlenen "Şehir Hastaneleri Sempozyumu" 16 Aralık 2017 Cumartesi günü İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu`nda gerçekleştirildi.

Ülkemizin önemli sorunlarından biri haline gelen "şehir hastaneleri" tüm yönleriyle ele alındı. Sempoyzum "Sağlıkta Dönüşüm ve Sağlık Politikaları", "Şehir Hastanelerinin Ekonomi Politiği" ve "Kentsel Planlama ve Mühendislik" başlıklı üç ayrı oturumdan oluştu.

Açılış konuşmasını yapan TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu, "Ankara`da Bilkent ve Etlik`te yapılmakta olan şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle birlikte on yıllardır hizmet vermekte olan 13 kamu hastanesi kapatılacak. Şehir hastanelerine halkın erişim probleminin nasıl çözüleceği, ortaya çıkacak ulaşım yükünün kent trafiğine etkisinin nasıl çözümleneceği ve şehir hastanelerinin halkımıza fatura edilecek olan ekonomik maliyetinin ne olacağı soruları AKP tarafından cevaplanmamaktadır" dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise, "Sermaye için hiçbir riski olmayan bir ticaret ve para kazanma yöntemi yaratıldı. Sağlığın piyasalaşma süreci Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile ivmelendi. Bu süreç şehir hastaneleri ile yeni bir boyut kazanıyor. Şehir hastanelerinin tek problemi finansman modeli değildir. Şehir planlamasından acil durum yönetimine, trafik sorunundan altyapı hizmetlerine ve en önemlisi sağlık hizmetlerine ulaşım meselesine kadar pek çok alanda büyük sorunlar yaratacaktır" dedi.

Oturum başkanlığını TMMOB Yönetim Kurulu Eski Başkanı Mehmet Soğancı`nın "Sağlıkta Dönüşüm ve Sağlık Politikaları" oturumunda Eriş Bilaloğlu ve Bayazıt İlhan  konuştu.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Korkut Boratav`ın yaptığı "Şehir Hastanelerinin Ekonomi Politiği" oturumunda Çiğdem Toker ve Faruk Ataay konuştu.

 

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Tarık Şengül`ün yaptığı son oturum "Planlama ve Mühendislik Perspektifinden Şehir Hastaneleri" oturumunda Deniz Kimyon, Erhan Öncü, Yalçın Memlük ve Hasan Akyar  konuştu.


Okunma Sayısı: 122

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır