NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ OHAL VE KHK DÜZENİ TÜRKİYE’Yİ KARANLIĞA SÜRÜKLÜYOR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 ARALIK 2018, PERŞEMBE   

35

OHAL VE KHK DÜZENİ TÜRKİYE’Yİ KARANLIĞA SÜRÜKLÜYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 25.12.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.12.2017 14:11:30  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.12.2017 14:11:19

24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan 695 ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 25 Aralık 2017 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi

OHAL VE KHK DÜZENİ TÜRKİYE`Yİ KARANLIĞA SÜRÜKLÜYOR

15 Temmuz Darbe Girişimine karışanları bertaraf etme gerekçesiyle 3 ay süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal Rejimi, on yedinci ayını doldurdu.

On yedi aydır devam eden Olağanüstü Hal Rejimi boyunca parlamentonun yetkileri gasp edilerek çıkartılan toplam 30 Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemeler, Türkiye`yi hızla karanlığa doğru sürüklüyor. 24 Aralık sabahı yayınlanan 695 ve 696 Sayılı KHK`larda yapılan düzenlemeler, içine sürüklendiğimiz bu karanlığın en açık göstergesidir.

2756 kamu emekçisinin daha hukuksuz biçimde ihraç edildiği bu KHK`larla, tutuklu sanıklara tek tip elbise uygulamasından Yargıtay`a yeni üyeler atanmasına, taşeron işçilerden Varlık Fonu`na dış borç yetkisine kadar çok sayıda yeni düzenleme yapılmıştır.

Bu düzenlemelerin en korkutucu olanlarından birisi, 696 Sayılı KHK`nın 121. Maddesi ile herhangi bir kamu görevi taşımayan sivillerin "terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında" hukuki sorumsuzluk getirilmesidir. Şiddeti özendiren, toplumsal çatışmayı körükleyen, hukukun üstünlüğü ilkesini yok sayan bu cezasızlık sistemi asla kabul edilemez!

AKP Hükümetini bir kez daha uyarıyoruz! Hükümet, kendi siyasal istikbali için ülkenin geleceğini karanlığa sürüklemeyi bırakmalıdır. Ülke olarak ihtiyacımız olan şey, toplumsal çatışmaların körüklenmesi değil, barış ve huzur dolu bir Türkiye`dir.

Artık herkes biliyor ki, AKP Hükümeti OHAL`i, darbe girişiminde bulunanlarla hesaplaşmak için değil, kendi siyasal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadır. Hukuk düzenini ve toplumsal barışı tehdit eden bu gidişata artık bir son verilmelidir.

Daha da geç olmadan, halk iradesini görmezden gelen, güçler ayrılığı ilkesini tanımayan, parlamentonun yasama yetkisini gasp eden bu düzenlemeler geri alınmalı, OHAL Rejimine derhal son verilmelidir.

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 55

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır