NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TİYATRO: SADECE DİKTATÖR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 ARALIK 2018, PERŞEMBE   

12

TİYATRO: SADECE DİKTATÖR

    Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.12.2017 13:16:44  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2017 13:14:07

İnşaat Mühendisliği Haftası Etkinlikleri dahilinde 26 Aralık 2017 Salı günü İMO Kongre ve Kültür Merkezi’nde Onur Orhan`ın yazdığı, Caner Erdem`in yönettiği, Barış Atay`ın diktatöre hayat verdiği `Sadece Diktatör` adlı politik oyun sahnelendi

İnşaat Mühendisliği Haftası Etkinlikleri dahilinde 26 Aralık 2017 Salı günü İMO Kongre ve Kültür Merkezi`nde Onur Orhan`ın yazdığı, Caner Erdem`in yönettiği, Barış Atay`ın diktatöre hayat verdiği "Sadece Diktatör"  adlı politik oyun sahnelendi.

Oyunun açılışını İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özgür Topçu yaptı. Topçu, "Mesleğimizin ve üyelerimizin sorunlarının halkın sorunlarından ayrı tutulmayacağı ilkemiz gereği meslek alanlarımızla ve ülke sorunlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarının derinlemesine kavranması, yorumlanması ve bu politikaların toplum yararına düzenlenmesi ve yaşama geçirilmesi için mücadele ediyor çalışmalar yürütüyoruz" dedi. Açılış konuşmasını, "Yaşamın her alanına müdahale eden, bilime, sanata, özgürlüğe düşman iktidarın sanata ve sanatçıya da baskı uyguladığı bir dönemde onurlu dik duruşuyla halkın gönlünde yer edinen değerli sanatçı dostumuz Barış Atay`ın sahne aldığı "Sadece Diktatör" oyununu birlikte izleyeceğiz" diyerek bitiren Özgür Topçu`nun ardından oyun başladı.

Oyunda "devlet benim" diye haykıran bir diktatörün halkla kurduğu paradoks ilişki ve içsel hesaplaşmaları anlatılıyor. "Benim gibi bir adam, yıllardır ‘tehlikeli bu adam` diye düşünülen bir adam, eğitimsiz denilen, cahil denilen bir adam, kaba saba bulunan, ‘radikal bu` denilen bir adam nasıl oldu da bu kadar yükseldi…" sorularına cevap arayan oyuna çok sayıda üyemiz katıldı.

 

Oyun sonrasında Barış Atay, "Birbirinden farklı yapılarda, perspektifte, inançta bir sürü insan büyük bir şevkle ve azimle burayı doldurabiliyorsak eminim her gün dertlendiğimiz, her gün nasıl kurtulacağız dediğimiz diktatörlükten ve faşizmden de birbirimizin farklılıklarını asgari müştereklere  kadar inanarak ve  indirerek, mücadeleyi beraber örerek kurtulacağız" dedi. 


Okunma Sayısı: 111

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır