NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ANTİDEMOKRATİK SEÇİM DÜZENLEMELERİNE HAYIR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 OCAK 2019, PAZARTESİ   

28

ANTİDEMOKRATİK SEÇİM DÜZENLEMELERİNE HAYIR!

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.03.2018 16:22:46  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2018 16:21:53

Seçim kanunlarında yapılan antidemokratik değişikliklere ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 13 Mart 2018 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Seçim kanunlarında yapılan antidemokratik değişikliklere ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 13 Mart 2018 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

ANTİDEMOKRATİK SEÇİM DÜZENLEMELERİNE HAYIR!

 

Ülkemizin geleceği açısından en önemli gündemlerden biri olan seçim yasasına ilişkin düzenlemeler, dün gece yarısı alelacele TBMM Genel Kurulu`nda kabul edildi. Taslak çalışmalarından Genel Kurul görüşmelerine kadar her aşaması gizli kapılar ardında ve halktan kaçırılarak kabul edilen bu yasa, seçim güvenliğini olduğu gibi, parlamentonun saygınlığını da tümüyle ortadan kaldırmıştır.

 

Seçim kanunlarında yapılan bu antidemokratik değişikliklerle halk iradesi gasp edilmek istenmektedir.

 

Bilinmelidir ki, seçim güvenliği demokrasilerin en öncelikli şartıdır. 16 Nisan Anayasa Referandumunu şaibeli hale getiren "Mühürsüz" oyların Mecliste kabul edilen değişiklikle yasallaştırılması, bundan sonraki tüm seçimleri şaibeli hale getirmiş, seçim güvenliğini ortadan kaldırmıştır.

 

Bugüne kadar örneği olmayan bir ittifak örneği, bölünen seçmenler, taşınan sandıklar ve seçmen iradesini baskı altına almaya yönelik polisiye düzenlemeler, demokrasi tarihimizin yüz karası olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Halk iradesinin sandığa yansımasının önüne geçecek her türden uygulama ve düzenlemeye karşı çıkıyoruz! Seçimlerin güvenliği ve demokrasinin geleceği için OHAL derhal kaldırılmalı, antidemokratik düzenlemeler iptal edilmelidir. Halkın kendi geleceğine özgür biçimde karar verebileceği demokratik bir ortam yaratılmalı ve demokratik bir seçim kanunu hazırlanmalıdır.

 

Emin Koramaz


TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 29

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır