NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İŞGALCİLER KAYBEDECEK DİRENEN FİLİSTİN HALKI KAZANACAK! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 ŞUBAT 2019, CUMA   

17

İŞGALCİLER KAYBEDECEK DİRENEN FİLİSTİN HALKI KAZANACAK!

    Yayına Giriş Tarihi: 16.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.05.2018 09:57:19  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.05.2018 09:56:03

Ankara`da emek-meslek örgütleri ve siyasi partiler, İsrail`in Filistinlilere uyguladığı katliama karşı `İşgalciler Kaybedecek, Direnen Filistin Halkı Kazanacak` başlığıyla ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler

Ankara`da emek-meslek örgütleri ve siyasi partiler, İsrail`in Filistinlilere uyguladığı katliama karşı "İşgalciler Kaybedecek, Direnen Filistin Halkı Kazanacak" başlığıyla ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası`nın çağrısıyla Sakarya Meydanı`nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çok sayıda emek-meslek örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı eylemde ortak basın açıklaması TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu tarafından okundu. Topçu açıklamasında ABD`nin Büyükelçiliğini Tel Aviv`den Kudüs`e taşımasını eleştirerek, bu durumu protesto eden Filistinlileri katleden İsrail Devletini kınadıklarını ifade etti.

Topçu`nun ardından KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TTB Merkez Konseyi Üyesi Sinan Adıyaman, ASMMMO Başkanı Ali Şahin birer konuşma yaparak İsrail vahşetinin son bulması çağrısında bulundular.

Açıklamanın tamamı:

İŞGALCİLER KAYBEDECEK

DİRENEN FİLİSTİN HALKI KAZANACAK

ABD, Ortadoğu`da çözümsüzlüğü dayatarak çatışmaları artıran, provokasyonlarla halkları birbirine kırdırmak isteyen emperyalist politikalarının bir sonucu olarak, Kudüs`ü "İsrail`in başkenti" olarak tanıyıp büyükelçiliğini Tel Aviv`den Kudüs`e taşımıştır. Bu durumu protesto eden Filistinlilere karşı İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, aralarında çocukların da olduğu 58 kişi hayatını kaybetmiş, en az 2700 Filistinli yaralanmıştır. 

Bundan 70 yıl önce, İsrail işgali sonrasında Filistinlilerin zorunlu göçe zorlandığı "Büyük Felaket" olarak tanımlanan Nakba`nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs`ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur. ABD ve İsrail işbirliğiyle gerçekleştirilen bu katliamı en sert şekilde kınıyoruz. 

ABD ve İsrail`in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs`ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir. Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu olaylarda, mazlum Filistin halkı, ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail`e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçileri, utanmadan `dostluk ve barış` mesajlarını paylaşmışlardır. 

Dünya halkları, emperyalistlerin, ‘barış` temennilerinin, mazlum halkların kanını akıtmaktan başka bir anlam taşımadığını biliyor. Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken, açılış töreninde kameralara gülücükler saçan emperyalistleri ve onların işbirlikçilerini, elbette bu kanlı günü ve Filistin halkına reva görülen zulmü, insanlık unutmayacaktır. 

Kendisini Filistin davasının savunucu olarak ifade eden AKP hükümeti bütün bu katliamlar yaşanırken, somut bir tek adım atmayarak, katliama seyirci kalmış ve katliamı süslü laflarla geçiştirmekten ileriye gidememiştir. 

AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz:

Bir an önce İsrail ve ABD`yle bütün askeri, ticari ve siyasi ilişkiler iptal edilsin.

İsrail Devleti ise derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir.

İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak!

KESK - Ankara Şubeler Platformu

TMMOB - Ankara İl Koordinasyon Kurulu

TTB - Ankara Tabip Odası

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler OdasıOkunma Sayısı: 66

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır