NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TCDD MÜZESİ MÜZELER HAFTASINDA KAPATILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 OCAK 2019, PAZARTESİ   

30

TCDD MÜZESİ MÜZELER HAFTASINDA KAPATILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.05.2018 10:30:21  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.05.2018 10:18:38

TMMOB Mimarlar Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)’nın “Kapatılmadan Bir Gün Önce TCDD Müzesini Birlikte Geziyoruz” çağrısıyla TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi’ne gelen sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların gezmesine izin verilmedi

Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan protokolle Ankara Garı ve çevresindeki tüm taşınmazlar Maliye Bakanlığı`na devredildi. Protokol ile TCDD Müze ve Sanat Galerisi`nin de bulunduğu alana inşaat TOKİ tarafından yapılacak ve yapılarla birlikte alan Hacı Bayram Veli Üniversitesi`ne devredilecek. 18 Ocak tarihinde Demiryolu Koordinasyon Kurulu`nda (DKK) alınan toplantı kararında TOKİ`nin hizmet karşılığında yapması düşündüğü yapıların cami, kreş, misafirhane ve hizmet evi olduğu bildirildi.

Bu protokolle beraber, Ankara Misafirhanesi ile Demiryolu Müzesi ve Sanat Galerisi`nin 25 Mayıs tarihinde itibaren kapatılması kararı da alındı.

Sendikaların ve Meslek Odalarının  "Kapatılmadan Bir Gün Önce TCDD Müzesini Birlikte Geziyoruz" çağrısıyla TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi`ne gelen sendika ve meslek örgütlerinin üye ve yöneticileri ile vatandaşların müzeyi gezmesine izin verilmedi. AKP aday tanıtım toplantısı nedeniyle Müzeler Haftasında TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi kapatıldı. Meslek örgütü ve sendika yöneticileri müzenin kapısına kırmızı karanfil bırakarak bu durumu sessiz protesto etti.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, KESK, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve sendika yöneticileri, Mimarlar Odası`nda düzenlenen toplantı ile yaşananlara tepki gösterdi.

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Tulumtaş:

Demiryolları yöneticilerine çağrı yaparak, "Doğa ve kültür varlıklarının talanı, katliamı olağanca hızıyla devam ediyor. Ankara Gar Kompleksi`nde yaşananlar da bunun bir halkasını teşkil ediyor. Buna karşılık hem Ankara`da hem de Türkiye`de tüm yaşayanların bu katliama karşı birlikte bir mücadele hattı örmesi gerekiyor. Ankara Gar Kompleksi aynı zamanda başka bir şeyi de ifade ediyor. TCDD, kendisine verilmiş demiryollarını işletme amacıyla çalışmalar yapıyor. Gar Kompleksi dediğimiz yer Ankara Garı`nın bulunduğu bir yer. Bu yerin devrinden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda demiryolunun geleceğine vurulmuş büyük bir darbe. Çünkü daha sonraki ihtiyaçlara göre farklı biçimler alacaktır. Demiryolu idarecilerini, düşünmeyip böyle bir şey yapmalarına benim aklım ermiyor. Bu noktada şunu söylemek gerekir. Bu durum, demiryolları ihtiyaçları temelinde alınmış bir karar değil daha üstten verilmiş kararın uygulanmasıdır. Demiryolları yöneticilerine bir çağrı yapmak istiyorum; Bu devirden bir an önce vazgeçin. Demiryolunun geleceğini korumak sizlerin görevidir" dedi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, şunları söyledi:

"TCDD Müzesinin kapatılmasına ilişkin gezi ziyareti buluşmasını gerçekleştirmek istedik. Ancak bölgede AKP aday tanıtımlarının yapılacağı gerekçesiyle bir sıkıyönetim ilan edildi. Bu sıkıyönetim koşullarında müzenin gezilmesi fiilen hukuksuz bir şekilde engellenmiştir. Bu nedenle toplantıyı Mimarlar Odası mekanında yapmak durumundayız. Doğa ve kültür değerlerini acımasızca ranta dönüştüren bir iktidarla karşı karşıyayız. OHAL koşullarında doğa kültür değerlerine karşı saldırıların yoğunlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bu çerçevede ülkenin akarsuları dağları ovaları, tarihi kent merkezleri değerli olan neyi varsa hepsine yönelik bir rant projesi gündeme getirilmiştir."

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise, "Bu mücadelenin destekçisiyiz. AKP iktidarı kendi yeni rejimini kurma yolunda eskiye ait ne varsa sembolik olarak bunlara saldırıyor. Kendi iktidarını mekânsal olarak tesis edip tamamen yeni rejimi kurma yolunda adımlar atıyor. TCDD arazilerine ve bu kampüse yapılan saldırıların bir nedeni bu dönüşümü sağlamaktır." dedi.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ise şu tepkiyi verdi:

"Biz bu açıklamayı garın önünde yapmayı planlamıştık. Demiryolu ve sanat galeri olarak hizmet veren binamızı sizlere gezdireceğiz. Ama ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu bu vahim durumu daha iyi yaşadık. Bir müze gezisine bile tahammül edilmediği insanların önünün kesildiği ve müzenin kapatıldığını gördük. İşin acı yanı bugün 24 Mayıs. Müzeler Haftası`nın son günü, müze kapatan bir anlayışla karşı karşıyayız." dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da,  Ankara Garı`nın simgeselliğine değinerek,  şunları kaydetti:

"Milli mücadele için Mustafa Kemal Ankara`ya geldiğinde 27 Aralık 1919`da istasyondan girmedi Dikmen sırtlarından girdi. Çünkü o gün istasyon işgal güçleri tarafından işgal edilmiş ve ulaşım sağlanamıyordu.   Ankara Garı Milli Mücadelenin başarısı ile Ankara Başkent olduğunda buranın yeniden bir modern kentleşme projesinin parçasıdır. Ankara Garı Cumhuriyeti`nin mekana yansıtılması açısından ilk yapılan yapılardan birisidir. Kapatılan TCDD Müzesi ve Ankara Garı Ankara`nın Cumhuriyet`e açılan kapısı işgal altından kurtarılarak yeni bir döneme açılan simgesi olarak tanımlanıyor. Cumhuriyet meydanıyla Ulus`a kadar uzanan ve Cumhuriyetin bütün temsil yapılarının arka arkaya dizilen sürecin mekânsal koordinasyonudur. Dolayısıyla yerleşkenin parçalanarak Ankara Garı`nın bir bölümünün devrediliyor olması yaşamımıza giren müzelerin kapatılıyor olmasındaki arkasındaki siyasal İslam`ın ideolojik bakış açısının mekâna yansıması olarak görüyoruz o bölge içinde plan ve projeler yapılıyor." dedi

BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir, tepkisini şöyle dile getirdi:

"Cumhuriyetin temellerinin atıldığı önemli bir tarihi mekan olan Ankara Garı`dır. Cumhuriyetle hesaplaşma içinde olanlar gelecek kuşağı izole ederek kendilerine rant alanları yaratmak istiyor. TCDD Çalışanları kamusallık taşımıyor. Yandaşlarına rant peşindeler. Hızlı tren garı reklamlarıyla Ankara garı işlevsiz hale getirdiler. TCDD gelecekte ulaşıma cevap vermeyecek hale getiriliyor. Haydarpaşa Garı`nda verilen mücadele ile bu yanlıştan geri dönüldü" diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından basın toplantısı sona erdi. Okunma Sayısı: 378

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır