NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ UĞUR ERSOY’LA MÜHENDİSLİK ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 OCAK 2019, PAZARTESİ   

41

UĞUR ERSOY’LA MÜHENDİSLİK ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 31.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 31.05.2018 16:31:05  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 31.05.2018 15:32:55

İMO Ankara Şubesi tarafından “Uğur Ersoy’la Mühendislik Üzerine Bir Söyleşi” etkinliği 30 Mayıs 2018 tarihinde İMO KKM Rüştü Özal Salonu’nda gerçekleştirildi

İMO Ankara Şubesi tarafından "Uğur Ersoy`la Mühendislik Üzerine Bir Söyleşi" etkinliği 30 Mayıs 2018 tarihinde İMO KKM Rüştü Özal Salonu`nda gerçekleştirildi.

Seminer, "Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bozkırı Yeşertenler" videosu ile başladı. 

Video gösteriminin ardından seminerin açılış konuşması İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Tulumtaş tarafından yapıldı. Rant odaklı projelerin ülkemizde hem fiziksel hem de toplumsal sorunlara yol açtığını belirten Tulumtaş, bu projelerin altında istemeden imzası bulunan inşaat mühendislerini ortak mücadele için İnşaat Mühendisleri Odası`nda bir araya gelme çağrısında bulundu. Tulumtaş konuşmasında, "Ankara`da bozkırın yeşertilmesi kolay olmadı. Yakın zamanda bir gece vakti burada yol yapma amacıyla hunharca saldırdılar ve bu saldırılar hala devam ediyor. Rant aktarma yolu olarak seçilen şehir hastanelerine ulaşmaya yönelik bir amaçla bunu yaptılar. Ülkemizde şu anda yürürlükte olan sistemde ilmi olarak inşaat mühendislerinin söz sahibi olmadığı bir dönem yaşıyoruz. Birçok proje hem doğaya hem topluma saldırı niteliği taşıyor. Bunlardan birisi de hala devam eden "Kanal İstanbul" projesi. Bu projelerde inşaat mühendislerinin de imzası var. Ülkemizdeki yaşanan sorunlar fiziksel olarak görünme boyutunu aştı. Sayın Uğur Hocamın 12 yıl önce yaptığı bir söyleşide iyi inşaat mühendisine ilişkin söylediği sözler var. ‘İyi bir inşaat mühendisi sorun eğer fiziksel olarak mevcutsa mutlaka bir çözümü vardır diyebilmelidir` demişti. Bu açıdan baktığımızda ülkemizde yaşanan ve fiziksel boyutlarını aşan sorunların çözümüne ilişkin olarak bir çözüm olduğunu iyi inşaat mühendisleri söyleyebilmelidir. Buradan özellikle bu projelerde imzası olan arkadaşlara bir çağrı yapıyorum. Biliyoruz ki, belirli şartlar altında birçok projede inşaat mühendisleri o projeye inansa da inanmasa da imza atıyorlar. Ancak eğer ki bu projelere inanmıyorlarsa bu projelere ilişkin olarak ortak mücadele edeceğimiz alanlardan birisi İnşaat Mühendisleri Odası`dır. İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte çalışabilmelidirler" dedi. 


Açılış konuşmasının ardından sözü Prof. Dr. Uğur Ersoy aldı. Ersoy konuşmasında temel mühendislik bilgilerine ve ülkemizdeki deprem sorunlarına değindi. Ersoy, "Benim ilk gittiğim deprem 1967 Adapazarı Depremi`ydi. Aradan 50 sene kadar bir zaman geçmiş. Bu arada yönetmelikler değişti. Yeni yasalar çıktı. Bir sürü yazıldı, çizildi. Ama sorun bir türlü çözümlenemiyor. Biz yönetmeliği değiştiriyoruz. Bir deprem oluyor. Sonra bir sürü can ve mal kaybı oluyor. Yıllardır aynı şeyleri yaşıyoruz. Binaların yıkılma şekli aynı, hatalar aynı. Ama biz yönetmelik yaparken hataları nasıl düzelteceğiz diye bakmıyoruz. Ne kadar sofistike yapabiliriz diye bakıyoruz maalesef" dedi. 


Ülkemizde inşaat mühendislerinin eğitiminde ciddi sorunlar olduğunu belirten Ersoy, "Türkiye`de çok ciddi bir sorun daha var. Bir sürü yeni üniversite kuruluyor. Yılda 12.000 inşaat mühendisi çıkıyor. Bu kadar çıkıyor ama hepsini kastetmiyorum ama öğrenim kadroları ve laboratuvarları yetersiz üniversitelerden çıkıyorlar. Eğitim görmemiş mezuna yasalar her türlü yetkiyi veriyor" dedi. 


Yetkin mühendislik kavramına da değinen Ersoy, "Medeni ülkelerde üniversiteden mezun olursunuz ama mühendislik yapabilmeniz ve sorumluluk alabilmeniz için belirli bir sürenin geçmesi lazım. Belirli bir sınavı da geçebilmeniz gerekli. Bizde -yetkin mühendislik dendi- bu olmadan çok iyi bir eğitim de görse kişi okuldan çıkar çıkmaz her türlü yetkiye sahip olursa birçok sorunun, başta deprem olmak üzere çözümünü bulamayız. Bunun bir an önce çözümünü bulmak lazım" diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Konuşmanın ardından Prof. Dr. Uğur Ersoy`a katılım plaketini İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Tulumtaş takdim etti.

İMO Ankara Şubesi tarafından "Bozkırı Yeşerten" hocalarımızın adına ODTÜ Mezunları Derneği`ne ceviz fidanları hediye edildi. Söyleşi esnasında salonda bulunan Uğur Ersoy, Erhan Karaesmen, Engin Karaesmen, Güney Özcebe ve Erdem Canbay`a da bozkırı yeşerten hocalarımızı temsilen teşekkür belgeleri takdim edildi.Okunma Sayısı: 257

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır