NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ “TONGUÇ BABA ARAMIZDA” ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENİYOR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 MART 2019, PAZARTESİ   

28

“TONGUÇ BABA ARAMIZDA” ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENİYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 20.06.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.06.2018 11:37:57  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.06.2018 11:37:08

UNESCO tarafından gelişmekte olan tüm ülkelere örnek eğitim modeli olarak önerilmiş, yarım kalmış mucize Köy Enstitüleri’nin kurucusu, eğitim devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç anısına aramızdan ayrılışının 58. Yılında anma etkinliği düzenleniyor.

UNESCO tarafından gelişmekte olan tüm ülkelere örnek eğitim modeli olarak önerilmiş, yarım kalmış mucize Köy Enstitüleri`nin kurucusu, eğitim devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç anısına aramızdan ayrılışının 58. Yılında anma etkinliği düzenleniyor.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi`nde 20 Haziran 2018 Çarşamba günü 19.30`da başlayacak olan "Tonguç Baba Aramızda" anma etkinliği; müzikli gösteri ve dinletinin ardından forumla devam edecek.

Bilgisayar Mühendisleri Odası`nın da destekleyicileri arasında yer aldığı etkinlik için yapılan çağrı şöyle;

"Türkiye Cumhuriyeti`nin yüz akı, UNESCO tarafından gelişmekte olan tüm ülkelere örnek eğitim modeli olarak önerilmiş, yarım kalmış mucize Köy Enstitüleri`nin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç`u, Köy Enstitülü kavruk Anadolu çocuklarının Baba Tonguç`unu sonsuzluğa göçüşünün 58. Yılında saygı ve minnetle anıyoruz.

İsmail Hakkı Tonguç`un devrimci dehası bugünümüz ve yarınımıza da ışık tutuyor. Onun II. Dünya Savaşı`nın 1930`lu, 40lı yokluk yıllarında uygulamaya koyduğu kimi girişimlerin ve öncüsü olduğu eylemlerin kuramsal yapısı ancak 1970`lerden sonra yapıtları yayımlanacak ve ancak 21. yüzyılda Türkçe`ye kazandırılacak Paula Freire gibi eğitbilimciler ve Mihail Bahtin, Octavio Paz gibi kültürbilimciler tarafından ortaya konabilecektir. Baba Tonguç onurla andığımız bir eğitim devrimcisidir.

1940lı yılların ortalarında "komünistlik" yaftası boynuna takılan ve bu suç yaftasıyla birlikte tarihe gömülmek istenirken, düşünce ve bir mücadele biçimi olarak yaşamını sürdüren, 21. Yüzyıl başına gelindiğinde ise emperyalist odaklar ve kimi işbirlikçileri tarafından "faşistliğe" terfi ettirilen Köy Enstitüleri çok ilginç bir anlam boyutu taşımaktadır.

Ülkemizin hiç sönmeyen sabah yıldızı gibi olan bu ışık, bizleri el ele, kol kola ortaçağ karanlığına karşı mücadeleye çağırmaktadır…

Sizleri 20 Haziran 2018 Çarşamba akşamı saat 19.30`da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi`nde yapacağımız TONGUÇ BABA ARAMIZDA adlı anma etkinliğine ve foruma davet ediyoruz…

Etkinliğimiz ODTÜ Mezunları Türk Halk Bilimleri Topluluğu`nun sunacağı HAM MEYVAYI KOPARDILAR DALINDAN adlı müzikli gösteri ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Mandolin Topluluğu`nun kısa dinletisi ile açılacak, kurum ve kuruluş temsilcilerinin söz alacağı bir FORUM ile devam edecektir.

Katılın onurlanalım; katılın çoğalalım.

Katılın; Tonguç Baba`yı ülkeye ve insana verdiği o kahırlı emek için ışıklı ve özgür bir gelecek için analım…

Alper Akçam 

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Ankara Şube Başkanı 

Işık Kansu

İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı 

Erdal Atıcı

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Özgür Topçu

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Sekreteri"

 


 

Dosyalar

(553 KB) (20.06.2018 11:37:22)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 35

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır