NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ ÜZERİNE EĞİTİM, TARTIŞMA VE DEĞERLENDİRME ETKİNLİKLERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 MAYIS 2019, ÇARŞAMBA   

34

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ ÜZERİNE EĞİTİM, TARTIŞMA VE DEĞERLENDİRME ETKİNLİKLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.10.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 17.10.2018 15:44:45  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.10.2018 15:44:05

Bilindiği üzere; binaların deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kuralları ve minimum koşulları belirlemek amacını taşıyan yönetmelik 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yeni başlığı ile yayımlandı

Bilindiği üzere; binaların deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kuralları ve minimum koşulları belirlemek amacını taşıyan yönetmelik 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanan karar ile 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yeni başlığı ile  yayımlandı.


Deprem tehlikesi altındaki mevcut ve yeni yapılacak binalar için teknik şartları belirleme, gerekli yasal düzenlemeleri yapma ve konuyla ilgili eğitim planlamasını koordine etme gibi alanlar görev tanımı itibariyle aslen T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı`nın sorumluluğu altındadır.Bu konularla ilgili olarak AFAD tarafından tüm ilgililerin bilgilendirilmesine yönelik şimdiye kadar kamuoyu ile paylaşılan bir çalışma bulunmamaktadır. Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldığından ve henüz tarihi kesinleştirilmiş bir eğitim/bilgilendirme çalışması ilan edilmediğinden; İMO tarafından üyelerinin ihtiyaç ve talepleri gözetilerek üyelerin bilgi ve farkındanlık düzeyinin artırılmaya çalışıldığı faaliyetler planlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından 21 Nisan 2018 ile 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği`nin Esasları" başlıklı seminer dizisi düzenlenmiş, seminerler YouTube üzerinden canlı yayınla tüm üyelerin erişimine açılmıştır(seminerlereait video kayıtlarına https://www.youtube.com/watch?v=lkRCNl0kAiU&list=PLyGmFmOPbLCCOhMHL_C0ICNV8O_vhu63L adresinden erişilebilmektedir). Yine, üyelerimizin yönetmeliğe kolaylıkla erişebilmesine olanak sağlamak amacıyla İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yeni yönetmelik kitap haline getirilerek satışa sunulmuştur.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik ile ilgili daha kapsamlı eğitim-seminerleri ise bölgesel olarak İnşaat Mühendisleri Odası tarafından planlanmış olup "1. Genel Konular Uygulama Eğitim Seminerleri" başlığı ile aşağıda belirtilen tarih ve yerlerde gerçekleştirilecektir ve tüm eğitimler internetten canlı olarak yayınlanacaktır:


Tarih

Yer

 

 

20-21 Ekim 2018

İstanbul (*)

3-4 Kasım 2018

Ankara

10-11 Kasım 2018

Diyarbakır

17-18 Kasım 2018

Trabzon

24-25 Kasım 2018

İzmir

1-2 Aralık 2018

Antalya

 

 

(*) Seminer https://www.youtube.com/user/imoistanbulsube adresinden canlı olarak izlenebilecektir.


Bununla birlikte söz konusu yönetmeliğe ilişkin tartışmaların tamamlanmadığı, gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar arasında bu yönetmeliğin uygulanması ve bunun yaratabileceği ortama ilişkin farklı görüşlerin bulunduğu gerçeğinden hareketle İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, bir önceki yönetmeliğe göre oldukça kapsamlı hale getirilen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği üzerine (yönetmeliğin birebir uygulayıcısı olan) üyelerimizce daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi adına bölgesel eğitimlere ek olarak tartışma ve değerlendirme faaliyetleri planlanmıştır. Bu doğrultuda, aşağıda takvimi ve detayları sunulan faaliyetlerimiz aracılığı ile yeni yönetmeliğin felsefesi, teknik detayları ve olası teknik sorunlar üzerine, siz üyelerimizin de fikir paylaşımında bulunabileceği bir ortam yaratılmaya ve bu düşünceler çerçevesinde önümüzdeki sürece ilişkin yol haritasının belirlenmesine çalışılacaktır.

Tarih 

Saat

Faaliyet Türü

Açıklama

    

18.10.2018

19.00

Seminer

Dünden Bugüne Deprem Yönetmelikleri ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Semineri

Konuşmacı: Nejat BAYÜLKE

 

10.11.2018

14.00

Panel

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Değerlendirme Paneli

Kolaylaştırıcı: Güney ÖZCEBE

  

Panelistler: Uğur ERSOY, Polat GÜLKAN,   Erdem CANBAY, Barış BİNİCİ, Nejat BAYÜLKE

18.00

Forum

Söz Üyelerde

Kolaylaştırıcı: Levent DARI

 

(*) Seminer https://www.youtube.com/channel/UCHO7Q9tD2p2eQm3cU59zHDA

Adresinden canlı olarak izlenebilecektir


Eğitim, tartışma-değerlendirme faaliyetleri öncesi, Yönetmeliği uygulayacak olan meslektaşlarımızın konuya dair ilgi ve bilgilerinin arttırılabilmesi ve teknik tartışma ortamının beslenmesi adına, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile ilgili Prof. Dr. Polat Gülkan tarafından kaleme alınan bir değerlendirme yazısını siz üyelerimizin bilgisine sunuyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

*Tüm etkinliker Odamız Necatibey caddesi No: 57 Kızılay Ankara adresindeki Kültür Kongre Merkezi`nde gerçekleşecek olup sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayımlanacaktır.


 

Dosyalar

POLAT GÜLKAN DEĞERLENDİRME YAZISI (38 KB) (05.10.2018 16:00:54)

POLAT GÜLKAN DEĞERLENDİRME YAZISI TAM METİN (3024 KB) (05.10.2018 16:56:29)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 1740

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır