NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ GÜNDEME DAİR PANELİ DÜZENLENDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 HAZİRAN 2019, PAZAR   

42

GÜNDEME DAİR PANELİ DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.12.2018 14:12:13  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.12.2018 14:08:17

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında 19 Aralık 2018 Çarşamba günü İMO Rüştü Özal Salonu`nda ülke gündemine dair bir panel düzenlendi

 

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında 19 Aralık 2018 Çarşamba günü İMO Rüştü Özal Salonu`nda ülke gündemine dair bir panel düzenlendi. Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir ve BirGün Gazetesi Ankara Haber Müdürü Nurcan Gökdemir`in konuşmacı olarak katıldığı panelde, panelin açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü Şube Başkanımız Selim Tulumtaş yaptı.

Tulumtaş, panel açılışında ülke gündeminin değişken yapısına vurgu yaparken, ülkenin iktisadi, siyasi gerçeklerinin yazılı ve görsel basında yer bulamadığına ve Masterchef adlı yarışmadaki bir psikopatın hayvanlara işkencesinin gerisinde kalan asıl gündemlerin önemine değindi.

Korkut Boratav, konuşmasında Türkiye ekonomisinin tarihine ve yaşanan krizlere değinirken, bu krizlerin asıl sebeplerini, uluslararası finans kapitalin ülke ekonomilerini neoliberal çağın dayatmalarına nasıl boyun eğdirdiğini ve son 18 yılın ekonomik tablosunun asıl gerçeklerinden bahsetti.

Boratav`ın ardından söz alan Gamze Yücesan Özdemir, kriz dönemlerinin ve bugünün koşullarında emek hareketlerindeki dalgalanmaları, emek gücü piyasasının çelişkilerini, iktidarın söylemsel anlamda kendi karşıtlarının bir diğer deyişle toplumsal muhalefetin iddialarının içini boşaltarak kendi propaganda aracına dönüştürüşünü vurguladı. Mevcut tablonun ebedi ve ezeli olmadığını, emekçilerin toplumsal muhalefetteki konumlanışın yetmişli yıllarda bulunduğumuz andan çok farklı olduğunu ve yeniden bu konumuna gelmesinin mümkünlüğünü belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Nurcan Gökdemir,  Sayıştay raporlarında ortaya konulan yolsuzluk ve hukuksuzluklara değinmekle birlikte, alenen ortaya çıkan durumun 2008 yılından beri bir kaleminin dahi yargıya taşınmadığını, oluşan tablonun Sayıştay raporlarında dahi gizlenemeyecek şekilde kimin krizin bedelini ödediğini kiminse krizi fırsata çevirdiğini göstermeye yeteceğini vurguladı.

Yaklaşık 70 kişinin izlediği ve birçok boyutuyla ülke gündeminin ele alındığı panel soru-görüş bölümüyle sona erdi.

 


Okunma Sayısı: 58

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır