NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÜYELERİMİZE DUYURU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 EYLÜL 2019, PERŞEMBE   

44

ÜYELERİMİZE DUYURU

    Yayına Giriş Tarihi: 12.04.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.04.2019 17:36:07  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.04.2019 17:34:48

 

18.03.2019 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği`ne yönelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatı"nda, geoteknik rapor formatını imzalayacak inşaat mühendisi için; geoteknik alanında uzmanlığını tamamlamış olma şartının mı yoksa sadece dört yıllık inşaat mühendisliği bölümünden mezun olma şartının mı aranması gerektiği Odamıza sürekli sorulmaktadır. Oda yönetim kurulumuz bu konuya açıklık getirmiştir.

Bilindiği üzere Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği`nin "Deprem Etkisi Altında Temel Zemin ve Temellerin Tasarımı için Özel Kurallar" başlıklı 16. Bölümünde, Zemin ve Temel Etüt Raporlarının; zemin araştırmaları sonuçlarının sunulacağı "Veri Raporu" ve tasarıma yönelik olarak hazırlanacak "Geoteknik Rapor"dan oluşacağı belirtilmektedir.

İmar alanlarındaki standart yapılar için Veri ve Geoteknik Raporunun "Yapı Alanında geçerli SİM ve İTB`ye sahip İnşaat Mühendisi" tarafından,

Rapora esas arazi üzerinde yapılacak yapının türüne bağlı olarak Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin 1.3.2. Maddesi kapsamına giren, özellikli zemin ve yapılar için ise, Geoteknik Raporunun, yeterli yapı tasarım ve geoteknik analiz-tasarım tecrübesi olan, "Geoteknik Alanında geçerli SİM ve İTB`ye sahip İnşaat Mühendisi" tarafından, hazırlanması gerektiği olarak değerlendirilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 307

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır