NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ: BUGÜN BARIŞ MÜCADELESİ HER ZAMANKİNDEN DAHA DEĞERLİDİR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 OCAK 2020, ÇARŞAMBA   

41

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ: BUGÜN BARIŞ MÜCADELESİ HER ZAMANKİNDEN DAHA DEĞERLİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.09.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.09.2019 12:01:04  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.09.2019 11:58:04

1 Eylül Dünya Barış gününde aralarında TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin de olduğu emek ve demokrasi güçleri Tandoğan Meydanında buluştu

 

1 Eylül Dünya Barış gününde aralarında TMMOB, DİSK, KESK ve TTB`nin de olduğu emek ve demokrasi güçleri Tandoğan Meydanında buluştu.

Atatürk Kültür Merkezi`nde (AKM) toplanan kitle, Tandoğan Meydanı`na yürüdü.

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına ortak metni DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Tayfun Görgün, emperyalist kapitalist sistemin çıkardığı krizlerin ve savaşların sürekli devam ettiğini ifade etti. Görgün, "Bu coğrafyada barış sözcüğü suç olarak görülmüş ve iktidar kaderini savaş politikalarına bağlamıştır" dedi.

Savaşın yıkım, barışın ise yaşam olduğunu söyleyen Görgün, "Bugün barış mücadelesi her zamankinden daha değerlidir. Çünkü bu coğrafyada barış sözcüğü suç olarak görülürken, savaş sözcüğü kutsanmaktadır. Siyasal iktidar kaderini ve geleceğini savaş politikalarına bağlamıştır. Savaş ve çatışma diliyle milliyetçilik ve ırkçılık geliştirerek halklar ve emekçileri kutuplaştırıp, farklılar ötekileştirilirken, emekçilerin iş ve can güvenliği ile birlikte tüm demokratik hakları ortadan kaldırılarak tam bir diktatörlük ortamına gidilmektedir" diye konuştu.

Yerel seçimlerde yüksek oyla kazanan belediye başkanlarının görevden alınmasının halkın iradesine darbe olduğunu ifade eden Görgün, iktidarın halkın iradesine YSK eliyle ya da kayyumlarla el koymaya devam ettiğini söyledi. "Seçimle gelen seçimle gider" kuralının da ayaklar altına alındığını belirten Görgün, "Savaşların ve ekonomik maliyetinin bedelini emekçilerin ödediğini biliyoruz. 31 Mart Yerel Seçimlerinde biz ortak bir şey başardık, yine başaracağız ve faşizmi mutlaka yeneceğiz" dedi.

 


Okunma Sayısı: 40

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır