TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 17-18 TEMMUZ 2019 DÜZCE CUMAYERİ VE AKÇAKOCA SEL FELAKETİ DEĞERLENDİRME RAPORU YAYIMLANDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

28 EYLÜL 2020, PAZARTESİ   

22

17-18 TEMMUZ 2019 DÜZCE CUMAYERİ VE AKÇAKOCA SEL FELAKETİ DEĞERLENDİRME RAPORU YAYIMLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 10.09.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.09.2019 14:14:19  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.09.2019 09:45:43

İMO Ankara Şubesi Düzce Temsilciliği tarafından 17-18 Temmuz 2019 tarihlerinde Düzce Cumayeri ve Akçakoca’da yaşanan sel felaketiyle ilgili değerlendirme raporu yayımlandı

 

İMO Ankara Şubesi Düzce Temsilciliği tarafından 17-18 Temmuz 2019 tarihlerinde Düzce Cumayeri ve Akçakoca`da yaşanan sel felaketiyle ilgili değerlendirme raporu yayımlandı.

Raporda, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın Temmuz 2019 tarihinde yayınlamış olduğu ‘Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı` içerisinde Düzce ilinin bulunmaması, bu bölgenin ve ilin su havzası olarak bilinmesi ve planlanması bir arada düşünüldüğünde birbiri ile çelişen durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır" denildi.

Raporun tamamı:

Düzce`de 17 Temmuz 2019 tarihinde akşam saatlerinde başlayan ve 18 Temmuz 2019 gün boyu devam eden yağış, Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde etkili olmuştur. Yoğun yağıştan Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü ile Akçakoca ilçe merkezi ve Akçakoca ilçesine bağlı Dilaver, Esmahanım, Uğurlu Melenağzı ve Kurukavak Köylerinde etkisini göstermiş ve sel felaketine dönüşmüştür. Bu bölgelere bir yılda yapan toplam yağmur miktarının ¼ ü iki gün içerisinde yapmıştır. M² 160 kg yağmur yağmıştır. Yağan yağmurun sele dönüşerek afet oluşturması sonucu iki aileden 4 ü çocuk olmak üzere 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü: Düzce ilinin Cumayeri ilçesine bağlı bir köydür. Köyün güney bölümünde Cumayeri ilçesi bulunmaktadır. Köyün batı bölümünden ise Melen Nehri geçmektedir. İlçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Köyün içinden geçen Melen Nehri ve köye 5 km uzaklıktaki Harmankaya Şelalesi de dikkate alındığında aslında su havzası içerisinde kalan, önlem alınması gerekli olan bu tarz felaketler açısından risk altında bulunan bir bölge içerisindedir. TUİK nüfus veri tabanına göre 2018 deki köy nüfusu 290`dır. Köyün arazi yapısına bakıldığında kuzey ve güney eksenli bir yamaçlık ve bu yamaçların büyük bölümünde fındık üretimi yapıldığı, Melen Nehri etrafı ise orman ağaçları ile çevrili vaziyettedir. Yoğun yağış Melen Nehrinin yükselmesine ve köyün etkilenmesine sebep olmuştur.

Selden Önce Köyün Görünümü

Selin Güzergahı Harita Görüntüsü

  

Selden Sonraki Son Durum

Dilaver Köyü : Akçakoca ilçesine bağlı olup ilçe merkezine 27 km uzaklıktadır. Köyün kuzeybatı bölümde Melen Barajı yer almaktadır. Bu bölge için planlamada su havzası alanında yer almaktadır. Melen barajının köy alanına uzaklığı 3.5 km uzaklıktadır. Köyün doğu ve batı kısmında kuzey ve güney eksenli yamaçlar yer almaktadır. Köyün bu yamaçlarının çok büyük bölümde de fındık üretimi yapılmaktadır.

Dilaver Köyü Harita Görünümü

  

Selden Önce Köyün Görüntüsü

Selin Harita Üzerinden Akış Görüntüsü

  

Selden Sonraki Köyün Görüntüsü

Esmahanım Köyü: Akçakoca ilçe merkezine 24 km uzaklıkta Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür. Dilaver Köyünün güneyinde, Uğurlu Köyünün ise kuzeyinde yer almaktadır. Köyün arazilerinin büyük bölümünde fındık üretimi yapılmaktadır. Kümes yetiştiriciliği de son yıllarda artmıştır. TUİK nüfus verilerine göre köyde 250 kişi yaşamaktadır. Sel felaketinin en çok etkisini gösterdiği yerleşim birimlerinin başında gelmektedir. Köy yerleşim alanın batı bölümde Melen Barajı bulunmaktadır. Köy yerleşim alanın hemen ortasından dere geçmektedir.  

Esmahanım Köyü Harita Görünümü

 Selin Harita Üzerinden Akış Görünümü

Selden Sonra Köyün Görünümü

  

Köyün Harita Görünümü

Köyün Selden Önceki Görünümü

Selin Akış Durumuna Ait Harita Görünümü

Selden Sonra Köyün Görünümü

Sel Afetinin Ortaya Çıkardığı Tablo

·         24 Köyün elektriği kesilmiş,

·         40 köyün yolu kapanmış,

·         141 km yol heyelandan etkilenmiş,

·         91 adet küçük, 4 adet büyük olmak üzere köprü ve menfez yıkılmış,

·         41 köyün içme suyu şebekesi zarar görmüş,

·         29 köyde binalarda hasar oluşmuş,

·         40 köyde tarımsal hasar oluşmuş,

·         340 adet bina az hasarlı,

·         50 adet bina ağır hasarlı,

·         85 adet bina yıkılmış,

·         76 adet bina heyelan riskli,

·         5.989 dekar fındıklık zarar görmüş,

·         125 dekar sebze bahçesi zarar görmüş,

·         39 balıkçı barınağı zarar görmüş,

·         72 büyükbaş, 177 küçükbaş hayvan, binlerce kümes hayvanı telef olmuştur.

Sonuç-Değerlendirmeler

·         7 vatandaşımızın hayatını kaybettiği sel felaketinde, maddi ve manevi hasarın büyüklüğüne rağmen bölgenin Valilik tarafından Afet Bölgesi ilan edilmesi, "afet bölgesi" tanımının sehven kullanıldığı gerekçesiyle değiştirilmiş ve "Genel Hayat Etkili" tanımına indirgenmiştir. Sehven afet bölgesi ne anlama gelmektedir, 7 vatandaşımızın canına mal olan bu olayda bölgenin gerçekten afet bölgesi ilan edilmesi için ne gerekmektedir?

·         1 yılda yağan yağmurun  ¼ ü iki gün içerisinde yağmıştır açıklamalarıyla sel felaketini tanımlamaya çalışmak, yağışın sel felaketine dönüşmesini öngörememenin bahanesidir. Planlamasız ve hesapsız uygulamaların kaçınılmaz sonucu bu kez de Düzce`de görülmüştür. 

·         Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın Temmuz 2019 tarihinde yayınlamış olduğu "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı" içerisinde Düzce ilinin bulunmaması, bu bölgenin ve ilin su havzası olarak bilinmesi ve planlanması bir arada düşünüldüğünde birbiri ile çelişen durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Dosyalar

17-18 TEMMUZ 2019 DÜZCE CUMAYERİ VE AKÇAKOCA SEL FELAKETİ DEĞERLENDİRME RAPORU (1866 KB) (10.09.2019 09:45:59)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 709

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.