NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ FORUM: İŞSİZ GÜÇSÜZ DEĞİLİZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 OCAK 2020, ÇARŞAMBA   

26

FORUM: İŞSİZ GÜÇSÜZ DEĞİLİZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.11.2019 17:33:46  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.11.2019 15:50:40

Sözde işsiz aslında iş bulamayan, güya güçsüz oysaki sadece bir araya gelemeyen, özünde hemhâl ama piyasada ayrıştırılan, isimde kutsanıp fiiliyatta yok sayılan mühendisler, yani bilim, yani teknik, yani üretenler; iş bulamayan ve işsizlik tehdidi altında çalışan mühendislerin forumunda bir araya geliyor.

 

Sözde işsiz aslında iş bulamayan, güya güçsüz oysaki sadece bir araya gelemeyen, özünde hemhâl ama piyasada ayrıştırılan, isimde kutsanıp fiiliyatta yok sayılan mühendisler, yani bilim, yani teknik, yani üretenler; iş bulamayan ve işsizlik tehdidi altında çalışan mühendislerin forumunda bir araya geliyor. 

İŞSİZ GÜÇSÜZ DEĞİLİZ!

Mühendislik yapamıyoruz. Yüzümüzden birimiz bile bir işyerinde 10 yıldan fazla çalışamıyor. Hepimiz ortalamada meslek hayatımızın 3.5 yılını iş arayarak geçiriyoruz. Ülkenin dört bir yanına mühendislik fakülteleri açarak, bir de eğitimin içini boşaltarak istihdam sorununu yaratan biz değiliz.  Yurt dışında çalışmayı keyfe keder seçmediğimiz gibi, çalıştığımız ülkede problem çıkaran olmasak da siyasal iktidarların sorunlarıyla ya da krizlerle yine biz işimizden oluyoruz. Patron deneyim istediğinde deneyimi, esneklik dediğinde esnekliği kapı dediğinde işsiz kalmayı ve bunun sonuçlarıyla yüzleşmeyi biz istemiyoruz. 

"KAPIDA İŞSİZ BEKLEYEN 50 MÜHENDİS"İN HEPSİ BİZİZ!

Her gün arkadaşlarımızın bizim yerimize düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalması ile tehdit ediliyoruz. Yüzde doksanımız günlük yasal sınırların üstünde çalıştırılıyor buna karşılık  fazla mesai ücretlerini ise sadece rüyamızda görüyoruz. İmza mühendisliğine, mühendislik asgari ücretlerinin altında ücretlere koşarak gitmiyoruz. Yüzümüzden doksanımızın görev tanımı yok ya da görev tanımları dışında kalan işleri yapmaya mecbur ediliyoruz. 

YETKİSİZ SORUMLULAR OLMAYACAĞIZ!

Mesleki kaygılarımızı ekstra maliyet addeden sermaye çıkarından bıktık usandık. Mühendislik emeği ezilirken söz, karar ve yetki mekanizmalarından uzak tutulmayı biz istemiyoruz. Eğitimimizin, öğrenimimizin bizlere kattığı teknik konulardaki söz hakkımız bir paçavra gibi kenara atılıyor öte yandan karar hakkımız ise can çekişmekte. Rantınızı, keyfinizi, çıkarınızı, iki dudağınızın arasından çıkacak sözle işsiz kalmayı, bilgi ve birikimimizin imzaya indirgenmesini, yoksulluğu, işsizliği, çaresizliği, örgütsüzlüğü istemiyoruz, istemeyeceğiz. 

İşsiz de, güçsüz de değiliz! Bırakın işimizi yapalım! Forumda buluşalım! 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

KÜLTÜR ve KONGRE MERKEZİ NECATİBEY CD. NO 57 KIZILAY

20 KASIM 2019

FORUM SAAT: 19.00

FORUM SONRASI MİNİ KOKTEYL 


 

Dosyalar

(782 KB) (08.11.2019 15:51:08)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 291

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır