TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ OHAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONUNUN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI KINIYORUZ! HUKUKSUZ BİÇİMDE İHRAÇ EDİLEN KAMU EMEKÇİLERİ İŞLERİNE İADE EDİLMELİ, HUKUKUN İŞLEYİŞİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 TEMMUZ 2020, SALI   

2

OHAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONUNUN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI KINIYORUZ! HUKUKSUZ BİÇİMDE İHRAÇ EDİLEN KAMU EMEKÇİLERİ İŞLERİNE İADE EDİLMELİ, HUKUKUN İŞLEYİŞİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR!

    Yayına Giriş Tarihi: 26.12.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.12.2019 15:34:33  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.12.2019 15:34:17

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu`nun görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 26 Aralık 2019 tarihinde basın açıklaması yapıldı

 

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu`nun görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 26 Aralık 2019 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

OHAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONUNUN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI KINIYORUZ!

HUKUKSUZ BİÇİMDE İHRAÇ EDİLEN KAMU EMEKÇİLERİ İŞLERİNE İADE EDİLMELİ, HUKUKUN İŞLEYİŞİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR!

OHAL döneminde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere 23 Ocak 2017 tarihinde kurulan OHAL Komisyonu`nun çalışma süresinin, 26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 yıl daha uzatılmasını kınıyoruz.

Görev yaptığı 3 yıl içerisinde, 126 bin 300 başvurunun henüz 98 bin 300`ünü karar bağlayan OHAL Komisyonu`nun amacı, hukuki sürecin önünü tıkamak ve etkili başvuru yollarını geciktirmektir.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu`nun oluşumu ve işlevi, Türkiye`nin içinde bulunduğu hukuki garabetin en açık göstergesidir. Herhangi bir idari soruşturmaya ya da yargı kararına dayanmaksızın, keyfi bir işlemle görevlerinden ihraç edilen kişilerin hukuk önünde haklarını arama talebi, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından bilinçli biçimde kesilmektedir.

Geciken adalet, adalet değildir. 3 yılı aşkın zamandır haksız-hukuksuz biçimde işlerinden atılarak büyük mağduriyetler yaşamış yurttaşlarımızın yargı önüne çıkması geciktirilerek bir kez daha mağdur edilmesi kabul edilemez.

Haksızlıkların daha da büyümemesi için OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Haklarında mahkeme kararı olmayan ihraçlar tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Asılsız suç isnadıyla insanları bunca yıl mağdur eden idareciler ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmalıdır.

EMİN KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

 


Okunma Sayısı: 22

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.