TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ HİÇBİR İŞ CİNAYETİ KADER DEĞİLDİR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

07 NİSAN 2020, SALI   

10

HİÇBİR İŞ CİNAYETİ KADER DEĞİLDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.01.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.01.2020 13:20:20  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.01.2020 10:41:50

Bir tek emekçinin dahi kaza geçirmemesi, bir tek emekçinin dahi yaşamını kaybetmemesi için bu alan emek ve meslek örgütlerinin, sendikaların ve üniversitelerin iş birliği ile kamusal denetime açılmalıdır

 

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu`nun iş cinayeti sonucu hayatını kaybetmesi üzerine 10 Ocak 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

HİÇBİR İŞ CİNAYETİ KADER DEĞİLDİR!    

07 Ocak 2020 Salı günü saat 15.00 sularında Havelsan`a ait Ankara`daki inşaatta inşaat mühendisi, meslektaşımız, İş Güvenliği Uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu, inşaattan düşerek yaşamını yitirdi. İş cinayetinde yitirdiğimiz üyemizi saygıyla anıyor, ailesinin ve dostlarının acısını paylaşıyoruz.

Ülkemizde iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden emekçilerin, meslektaşlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır; meslektaşımız Alayoğlu da iş cinayeti kurbanı olmuştur. Yaşanan bu iş cinayeti üzerine il koordinasyon kurulumuz tarafından oluşturulan heyet gerekli teknik araştırma ve incelemeleri yapmak üzere inşaat sahasına gitmiş ancak heyetimizin yapmak istediği inceleme YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş. yetkilileri tarafından engellenmiştir.

Emekçiler, güvenlik önlemleri yeterli alınmadığı ve önleyici çalışmalar yapılmadığı için yaşanan kazalarda yaşamlarını kaybetmektedir. Yüksekte çalışan bir emekçinin, önleyici ekipmanlar ile çalışması durumunda zarar görmesi imkânsıza yakın bir olasılıktır.

Yaşanan iş cinayetlerinde, işyerinde gerekli tedbirleri almayan işverenler, yasal düzenlemeleri, ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayan ilgili bakanlıklar doğrudan sorumludur. Çünkü işçi sağlığı ve iş güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. Bu alana ilişkin göstergeler temel insan hakları, çalışma yaşamı ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin en önemli göstergelerin başında gelmektedir. 

Bu alana dair işveren ve iktidarın sorumlulukları, mühendislere ve iş güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılamaz. Gerekli önleyici çalışmalar yapılmalı, önlemler alınmalı ve bu önlemlerin denetimi yapılmalıdır. Ancak yaşanan iş kazaları ve cinayetleri ile ortaya çıkmaktadır ki, ilgili Bakanlıkların ve kurumların aldıkları kararlar ve önlemler yetersizdir.

Bir tek emekçinin dahi kaza geçirmemesi, bir tek emekçinin dahi yaşamını kaybetmemesi için bu alan emek ve meslek örgütlerinin, sendikaların ve üniversitelerin iş birliği ile kamusal denetime açılmalıdır. İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın sorumluluk ve bilinciyle, iş cinayetlerinin önlenebilir olduğunu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyor ve meslektaşımız Yüksel Erdoğan Alayoğlu`nun ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

  

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu

 


Okunma Sayısı: 76

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.