İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

18

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNİN GELDİĞİ NOKTA: MATEMATİK SORUSU ÇÖZMEDEN MÜHENDİS OLUNABİLİYOR; İŞ BULAMAYAN KASİYERLİK YAPIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 25.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.06.2020 17:21:52  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.06.2020 12:51:14

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akkuş Anka Haber Ajansı’na YÖK’ün açıkladığı inşaat mühendisliği bölümüne yerleşmek için belirlenen 300.000 başarı sıralamasına ve kontenjanlara dair açıklamalarda bulundu

 

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akkuş Anka Haber Ajansı`na YÖK`ün açıkladığı inşaat mühendisliği bölümüne yerleşmek için belirlenen 300.000 başarı sıralamasına ve kontenjanlara dair açıklamalarda bulundu.

Akkuş açıklamada, "İş bulamayan mühendislere ya kasiyerlik yapıyor. İnternet sitelerinde ‘İnşaat mühendisi arıyoruz, aynı zamanda makam şoförlüğü yapacak` diye ilanlarla karşılaşıyoruz,"dedi.

Haberin tamamı:

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNİN GELDİĞİ NOKTA: MATEMATİK SORUSU ÇÖZMEDEN MÜHENDİS OLUNABİLİYOR; İŞ BULAMAYAN KASİYERLİK YAPIYOR

İnşaat mühendisliğine yerleşmek için 2020 yılında baraj 300 bine kadar indi. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Özer Akkuş, bu durumun matematik, fizik, kimya sorusu çözmeyen kişilerin bile mühendis olabilmesinin önünü açtığını vurgulayarak, Türkiye`deki deprem tehlikesine dikkat çekti ve "Bu kişilerin yaptığı konutlarında oturabilirsiniz" uyarısında bulundu. Akkuş inşaat mühendisleri arasında işsizliğin yüzde 20`lere vardığının altını çizerek, "İş bulamayan mühendisler  kasiyerlik yapıyor" dedi.

İnşaat mühendisliği bölümü sayısı 2009 yılında 49`ken 2019 yılında 133`e, bölüme ayrılan kontenjan sayısı 5 bin 582`yken 2019 yılında 12 bin 278`e çıktı. ÖSYM`nin son açıkladığı 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu`nda inşaat mühendisliği bölümüne yerleşmek için baraj 300 bin olarak belirlendi. Duruma karşı çıkan İnşaat Mühendisleri Ankara Şubesi barajın 50 bine çekilmesi için imza kampanyası başlattı ve kampanyaya 2 günde 20 bine yakın imza atıldı. 

"Matematik, fizik, kimya sorusu çözmeden öğrenciler bölüme girebiliyor. Bu öğrencilerin değil ÖSYM`nin suçu" diyen İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Özer Akkuş,  Türkiye`deki deprem tehlikesine dikkat çekerek, "Bizim ülkemizde deprem tehlikesi var ve ülkedeki yapı stokunda karar verici kişileri ara eleman olarak değerlendirmek istiyorlar. Yapı güvenliğinin sağlanması yerine piyasa ilişkilerine terk ediliyor. Matematik, fizik sorusu çözmeden bölüme giren ve mezun olan kişilerin konutlarında oturabilirsiniz" uyarısında bulundu.

Akkuş mühendislerin ara eleman olarak kullanılmak istendiğini vurgulayarak, "Bizim ülkemizde deprem tehlikesi var ve ülkedeki yapı stokunda karar verici kişileri ara eleman olarak değerlendirmek istiyorlar. Yapı güvenliğinin sağlanması yerine piyasa ilişkilerine terk ediliyor" dedi.

‘MAKAM ŞOFÖRLÜĞÜ YAPACAK İNŞAAT MÜHENDİSİ`

İnşaat mühendisleri arasında işsizlik oranının 2013 yılında yüzde 5.8`den 2019 yılında yüzde 18`e çıktığının altının çizen Akkuş, "İş bulamayan mühendislere ya kasiyerlik yapıyor. İnternet sitelerinde ‘İnşaat mühendisi arıyoruz, aynı zamanda makam şoförlüğü yapacak` diye ilanlarla karşılaşıyoruz" ifadelerini kullandı ve koronavirüs pandemisi sonrası işsizlik oranının yüzde 20`lere vardığını ekledi.  

300 bin barajı nedeniyle pozitif bilimlere yatkın olmayan birisinin de mühendis olabildiğini kaydeden Akkuş, "Özellikle son 15 yıldır açılan üniversitelerin fiziki olanakları ve akademik eğitimleri yetersiz. Yetersiz olanaklarla ciddi bir kitleyi mühendis olarak yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Ne üniversitelerin olanaklarının yeterli olması gibi bir çaba ne de eğitimin niteliğine dair bir tartışma var" diye konuştu.

https://ankahaber.net/haber/detay/insaat_muhendisliginin_geldigi_nokta_matematik_sorusu_cozmeden_muhendis_olunabiliyor;_is_bulamayan_kasiyerlik_yapiyor

 


Okunma Sayısı: 355

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.