TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB ANKARA İKK: ANKARA’NIN KALBİNDE HUKUKSUZ TALAN PROJESİ DURDURULSUN! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EKİM 2020, CUMARTESİ   

48

TMMOB ANKARA İKK: ANKARA’NIN KALBİNDE HUKUKSUZ TALAN PROJESİ DURDURULSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 03.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.10.2020 13:07:16  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.10.2020 12:05:17

Tüm Ankara halkını, şehrin kültürel ve tarihi değeri olan bu bölgemizi korumaya, gelecek başka yıkımların da önüne geçebilmek için birlikte mücadeleye çağırıyoruz

 

Saraçoğlu Mahallesi, 2013 yılından beri ranta açılmaya çalışılıyor. Öncesinde yıkılacak denilerek yurttaşlar zorla evlerinden çıkarılarak mahalle boşaltılmıştı. Saraçoğlu Mahallesi`nin "riskli alan" ilan edilmesi, konutların koruma grubunun düşürülmesi ve zorla tahliye kararının alınmasının ardından davacısı olduğumuz hukuki süreç devam ederken Namık Kemal Ortaokulu için boşaltma işlemi başlatıldı.

Ankara`nın kalbinde, Yenişehir tarihinin önemli parçalarından biri olan bölgede yer alan mahalle yıllardır TMMOB ve bağlı Odaların çabalarıyla korunmaya çalışılıyor. Tarihi, mekansal ve kültürel değere sahip Saraçoğlu Mahallesi`ne yapılan hukuksuz müdahale, alanla bütünleşen ve kent merkezinin bir diğer simgesi olan Güvenpark`a yönelik de benzer müdahalelerin olabileceği kaygısını beraberinde getirmektedir.

Önceki dönemlerde de rant tehdidi altına girmiş olan mahalle, 70 yılı aşkın Ankara`nın merkezinin kültürel ve yeşil alanı olarak kullanılmaktadır. Saraçoğlu Mahallesi`ne yapılması planlanan bu muğlak "düzenleme", aynı zamanda şehir merkezimizin akciğerlerine de yapılmış bir saldırıdır.

Tüm uyarılara, kamuoyundaki tepkilere rağmen Emlak GYO`nun daha önce de restorasyon skandallarıyla gündeme gelen Güryapı Aş. ile hukuki süreç devam ederken çevre düzenlemesi için anlaşmış olması, Namık Kemal Ortaokulu`na gönderilen boşaltma emri, hukuksuz bir şekilde bu kamusal değerin ranta açılmasıdır.

Koruma Kurulu tarafından onaylanan projedeki muğlaklıklar, bölgeye yapılması planlanan yeraltı otoparkı ve otel projesi, hem mahallenin geleceğini, hem de doğrudan kent merkezindeki yaşamı tehdit etmektedir. Saraçoğlu Mahallesi`nde rant projesi nedeniyle kent belleğinde yer etmiş, kültürel öneme sahip yapıların ahşap doğramaları ve yapı donatı elemanlarının sökülmekte, birçoğunun kat planında değişikliklere gidilmesi planlanmaktadır. Bu dönüşümün yarar değil, zarar getireceği bu kadar açıkken bu ısrar ve hukuksuzluk açıkça rantı ön plana almak, kamu yararını yok saymak demektir. Tüm Ankara halkını, şehrin kültürel ve tarihi değeri olan bu bölgemizi korumaya, gelecek başka yıkımların da önüne geçebilmek için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Dava süreci devam ederken rant projesinin yaratacağı tahribata karşı inşaatın acilen durdurulmasını, kamu yararına ve hukuka uygun şekilde Saraçoğlu Mahallesi`nin özgün değerlerinin bütüncül olarak korunarak yaşatılmasını talep ediyoruz.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu olarak, Ankara`nın, Yenişehir`in kalbindeki tarihi mahallesinin korunabilmesi, bunun da ötesinde kent yaşamının özel mülkiyet, özel araç ve rant odaklı değil, kamu yararı öncelikli olarak bilimin ışığında, şehircilik ilkeleri gözetilerek, halkçı şekilde yaşatılabilmesi için sürecin takipçisi olmaya devam ediyor, mücadelemizi sürdürüyoruz!

                                                                                                                          TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu

 


Okunma Sayısı: 222

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.