TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ SİYASİ MENFAATLER VE SERMAYENİN İHTİYAÇLARI DEĞİL, İNSAN HAYATI VE KAMUSAL ÇIKARLAR GÖZETİLMELİDİR! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EKİM 2020, CUMARTESİ   

42

SİYASİ MENFAATLER VE SERMAYENİN İHTİYAÇLARI DEĞİL, İNSAN HAYATI VE KAMUSAL ÇIKARLAR GÖZETİLMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.10.2020 11:29:31  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.10.2020 10:47:22

Önümüzdeki süreçte, yeni bir kazanın yaşanmamasını, başka bir vatandaşımızın hayatını kaybetmemesini diliyor, gereken önlemlerin alınmasını ve bu tedbirsizliklerden ötürü sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz

 

10 Ekim 2020 günü saat sabah 06.25`te Kayseri istikametinden Çankırı istikametine giden tren ile Çankırı istikametinden Kayseri istikametine doğru giden iki tren çarpışmış, kazada iki makinist hayatını kaybetmiştir. Her şeyden önce hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Kazanın gerçekleşme sebebi, bu demiryolu hattındaki sinyalizasyon problemidir. Bir diğer sebep ise Çankırı`da bulunan trenin yönünü çevirmek amacıyla kullanılan plaktornanın Çankırı Belediyesi`ne devredilerek üzerine çocuk parkı yapılmasıyla kullanılamaz hale getirilmesidir. Dünyanın en güvenli ulaşım yolu olan demiryolu ulaşımının, Türkiye`deki en güvensiz, neredeyse en çok kaza olan ulaşım yolu haline gelmesinin birincil sebebi tedbirsizliktir. Bu tedbirsizliğin arkasında yatan neden ise TCDD`nin senelerdir iktidarın kadrolaşma politikalarıyla niteliksiz ellere bırakılmış olmasıdır. Daha yakın zamanda yenileme çalışmaları yapılan hattaki sinyalizasyon sistemi, demiryolu üzerinde güvenli tren trafiğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş otomatik tren hız kontrol ve durdurma sistemi olan ATS`nin eksikliğine karşın işletmeye açılarak kazaya davetiye çıkarılmıştır.

Yapılması gereken, ülke çapında tüm demiryollarında gerekli tedbirlerin ve denetimlerin yapılmış olmasıdır. Her gün yeni bir tren kazasına şahit olmamız, vatandaşlarımızın demiryolu taşımacılığını hayati risk halinde gerçekleştirmesi kabul edilemez bir durumdur. Çorlu`da yaşanan katliamın daha sorumluları yargılanmamışken son 4 günde yaşanan 3 kazadan görüyoruz ki iktidarın TCDD üzerindeki tasavvuru, kendi kadrolarını ve rantını vatandaşlarının hayatının önüne koymaktır.

Bir kez daha altını çizmek isteriz ki buradaki temel sorun insan hatası değildir, sorun insan hatalarını bertaraf edecek ve trenlerin hareket hattında ki altyapı sistemleri hazır olmadan trenin çalıştırılmasına göz yuman anlayış sorunudur. Bunun sorumlusu da 18 yıldır ülkeyi idare eden AKP iktidarıdır. Bu anlayış, "hızlandırılmış tren şovu" uğruna Pamukova`da 41 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu anlayış, gerekli bakım ve altyapı çalışmalarını yapmadığı için Çorlu`da 25 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu anlayış; Ankara`da sinyalizasyon sistemleri devrede olmadığı halde Yüksek Hızlı Tren çalıştırıldığı için 9 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yıllardır değişmeyen tek şey, bu anlayışın insan hayatının ve kamusal çıkarların değil, siyasi menfaatlerin ve sermayenin ihtiyaçlarını gözetmesidir. Akla, bilime ve mühendislik anlayışına dayanmayan, günü kurtarmaya yönelik projeler özellikle seçim dönemlerinde alelacele hayata geçirilmiştir.

Önümüzdeki süreçte, yeni bir kazanın yaşanmamasını, başka bir vatandaşımızın hayatını kaybetmemesini diliyor, gereken önlemlerin alınmasını ve bu tedbirsizliklerden ötürü sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz.

TMMOB ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU

 


Okunma Sayısı: 87

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.