TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ PANDEMİ SÜRECİNDE KADINLARIN DEĞİŞEN YAŞAM KOŞULLARI VE ŞİDDET ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EKİM 2020, CUMARTESİ   

18

PANDEMİ SÜRECİNDE KADINLARIN DEĞİŞEN YAŞAM KOŞULLARI VE ŞİDDET ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 14.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 14.10.2020 13:25:23  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

İMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu tarafından 13 Ekim 2020 Salı günü `Pandemi Sürecinde Kadınların Değişen Yaşam Koşulları ve Şiddet` çevrimiçi söyleşisi Zoom uygulaması ve YouTube üzerinden düzenlendi

 

İMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu tarafından 13 Ekim 2020 Salı günü "Pandemi Sürecinde Kadınların Değişen Yaşam Koşulları ve Şiddet" çevrimiçi söyleşisi Zoom uygulaması ve YouTube üzerinden düzenlendi.

Söyleşinin açılış konuşmasını İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ezgi Çimen yaptı. Çimen, "Pandemi sürecinin ilk aylarında evden çalışma, vardiyalı çalışma gibi yeni çalışma biçimleri edindik. Kimimiz normale döndü, kimimiz hala evden çalışıyor, işini kaybedenlerimiz var, süreci bu şekilde sürdüremeyenlerimiz var, hak kayıplarına uğrayanlarımız da var. Biz bu süreçten kadınların daha çok etkilendiğini görüyoruz. Kadının hane içinde bir bakım sorumluluğu da var; ev işleri, çocuk bakımı, yaşlı bakımı gibi. Evden çalışmada da bu durum grift bir hal alıp çözülmesi zor, büyük yükler oluşturuyor," dedi.

Çimen`in ardından sözü İMO Ankara Şubesi Proje Yöneticisi Buket Çelik aldı. Çelik, söyleşi konuğu Doç. Dr. Emel Memiş`in özgeçmişini anlatarak sözü Memiş`e bıraktı.

Memiş, "Türkiye`deki işsizlik oranlarına bakıldığında kadın işsizlik oranlarının erkek işsizlik oranlarına kıyasla yüksek olduğunu görüyoruz. Farklı ülkelerde tersi örnekler de var. Krizlerdeki değişim etkisine bakıldığında işsizlik oranları şu anda çok daha yüksek düzeyde. Piyasadaki istihdam talebinin bir anda durmasıyla birlikte iş kayıpları gerçekleşti. İşten çıkartılma durduruldu ama iş kayıpları sonrasında da devam etti. Nedeni; kayıt dışı çalışma. Kayıtdışı ekonomide kayıtdışılılık oranlarına baktığımızda ağırlıklı olarak kadınların oranının -son yıllarda azalma olsa bile- daha yüksek olduğunu görüyoruz," dedi.

Ezgi Çimen ve Buket Çelik`in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, pandemi sürecinin kadının çalışma yaşamına etkileri, kayıtdışı çalışma, işsizlik, bakım hizmetleri, kadın emeği hakkında konuşuldu. Yaklaşık 60dk süren söyleşi soru-cevap bölümüyle sona erdi.


Okunma Sayısı: 52

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.