İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 OCAK 2021, PAZARTESİ   

41

BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI’NIN YANINDAYIZ! AKP’NİN SAHTE İTİBARI İÇİN EMEKÇİLERİN SÜRGÜN EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 25.12.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.12.2020 12:01:17  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.12.2020 11:09:44

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde `Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın Yanındayız! AKP’nin Sahte İtibarı İçin Emekçilerin Sürgün Edilmesi Kabul Edilemez!` başlıklı bir basın açıklaması yayımlandı

 

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde "Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası`nın Yanındayız! AKP`nin Sahte İtibarı İçin Emekçilerin Sürgün Edilmesi Kabul Edilemez!" başlıklı bir basın açıklaması yayımlandı.

Açıklamada, "Emekçilerin, kamu yararını sadece iş yerlerinde değil, aynı zamanda ilgili konuda kamuoyuna doğru bilgi vererek gözettikleri için cezalandırılması kabul edilemez. Açıkça sürgün olan bu kanunsuz yaptırımdan, TCDD`nin derhal geri dönmesi gerekir. Süreç boyunca sendika yönetici ve çalışanları ile hukuki ve diğer tüm hak mücadelelerinde dayanışma içerisinde olacağımızı basına ve kamuoyuna bildiririz," denildi.

Açıklamanın tamamı:

BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI`NIN YANINDAYIZ! AKP`NİN SAHTE İTİBARI İÇİN EMEKÇİLERİN SÜRGÜN EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

4 Aralık günü düzenlenen bir törenle Çin`e ihracat için yola çıkan trenin, aslında göstermelik olduğu, gerçek ihracat treninin 6 Aralık`ta yola çıktığı ve iki gün öncesinde törenle ağırlanan trenin ise şehir içinde kısa bir tur atarak geri döndüğü ortaya çıktı. Bunun sonucunda Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası yönetici ve üyeleri, konu hakkında kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme görevini yerine getirdikleri için haksızca ve kanunsuzca yer değiştirmelerle sürgüne uğrayarak cezalandırılmışlardır. Aslında olan, AKP`nin ortaya dökülen foyasının cezasını işyeri çalışanlarına çektirmesidir. Sendika yöneticilerinin idarenin yanlış bilgilendirmesi karşısında susması beklenemez. Sendikal görevlerini yerine getirenlere verilen bu ceza sendikal sisteme vurulan yeni bir darbedir.

Üstelik düzenlenen organize sahtekârlık, sadece trenin rotası konusunda yalan söyleyerek kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten ibaret de değildir. Tören ve ardından trenin gösteriş için yola çıkması sebebiyle Marmaray`da 9 adet Marmaray treni ve seferleri iptal edilmiş, birçoğu da bu süreçte tehir olmuştur. 56 saatlik sokağa çıkma yasağı öncesinde yaratılan bu mağduriyet, halkın hem sağlığını tehlikeye atmış hem de ulaşımı zorlaştırarak bir mizansen uğruna kamu yararı hiçe sayılmıştır.

Verilen tüm zararın yanında törenle uğurlanan trenin geri dönmesinin ortaya çıkmasının ardından insanların sosyal medyada başlattığı "#ÇinTreniNerede" hashtagi üzerine Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası`nın yaptığı bilgilendirme sonucunda foyası ortaya çıkan TCDD AŞ, kamuoyundan özür dilemek ve verilen zararı karşılamaya çalışmak yerine sendika yönetici ve üyelerini kanunsuzca sürgün etmiştir. Emekçilerin, kamu yararını sadece iş yerlerinde değil, aynı zamanda ilgili konuda kamuoyuna doğru bilgi vererek gözettikleri için cezalandırılması kabul edilemez. Açıkça sürgün olan bu kanunsuz yaptırımdan, TCDD`nin derhal geri dönmesi gerekir. Süreç boyunca sendika yönetici ve çalışanları ile hukuki ve diğer tüm hak mücadelelerinde dayanışma içerisinde olacağımızı basına ve kamuoyuna bildiririz.    

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği

KESK Ankara Şubeler Platformu

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu

Ankara Tabip Odası

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası

 


Okunma Sayısı: 41

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.