İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 OCAK 2021, PAZARTESİ   

10

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE YAPILAN KAYYUM REKTÖR DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.01.2021 16:47:35  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.01.2021 16:43:33

Üniversitelerimize, özgürlüğümüze ve fikirlerimize kelepçe vurulamaz!

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 12. Dönem Öğrenci Konseyi tarafından Boğaziçi Üniversitesi`ne rektör atanması nedeniyle bir basın açıklaması yayımlandı.

Açıklamada, "Bizler, üniversitelerimizin kadrolaşmalardan, baskı ortamından uzak; kolektif üretimin esas alındığı ve demokratik eylem hakkı ve özgürlüklerimizi kullanabileceğimiz alanlar olması için mücadeleyi sürdüreceğiz," denildi.

Açıklamanın tamamı:

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ`NE YAPILAN KAYYUM REKTÖR DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ!

Boğaziçi Üniversitesi`ne 1980 askeri rejiminden sonra ilk kez 1 Ocak 2021 de gece yarısı kurum dışından bir rektör atandı. Kayyum rektör atamaları, üniversitelerimizi akademik özgürlük ve demokratik değerlerden giderek uzaklaştıran zihniyetin eğitime yansımasıdır. Üniversitelerimiz tepeden inme baskılara, eğitimi araçsallaştıran politikalara, bir avuç insanın kararlarına ve karanlığına sığmaz!

Üniversitelerimize, özgürlüğümüze ve fikirlerimize kelepçe vurulamaz!

Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi`ne kayyum atamaları yapılan tüm üniversitelerimiz için demokratik bir seçim, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Bizler, üniversitelerimizin kadrolaşmalardan, baskı ortamından uzak; kolektif üretimin esas alındığı ve demokratik eylem hakkı ve özgürlüklerimizi kullanabileceğimiz alanlar olması için mücadeleyi sürdüreceğiz.

Üniversitelerimizi özyönetim ve özdenetimden uzaklaştıran ve siyasi rantın yuvası haline getiren bu uygulamaları kabul etmiyor ve atanmış rektörlere karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini destekliyoruz.

ATANMIŞ REKTÖRLERE KARŞI ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR!

#kayyumrektöristemiyoruz

12. Dönem genç-İMO Öğrenci Konseyi

 


Okunma Sayısı: 37

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.