BOZKURT TAŞKIN DEĞERLENDİRME RAPORU GÖZLEM VE DEĞERLENDİRMELER ÇEVRİMİÇİ SEMİNERİ (EĞİTİM NOTLARI VE VİDEO)

Eylül ayı Perşembe Seminerleri’nin ilki olan `Bozkurt Taşkın Değerlendirme Raporu Gözlem ve Değerlendirmeler` çevrimiçi semineri 2 Eylül 2021 tarihinde düzenlendi

Eklenme Tarihi: 18/05/2022
İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen Perşembe Seminerleri yeni dönemiyle başladı. Eylül ayı Perşembe Seminerleri`nin ilki olan "Bozkurt Taşkın Değerlendirme Raporu Gözlem ve Değerlendirmeler" çevrimiçi semineri 2 Eylül 2021 tarihinde düzenlendi. İMO Ankara Şubesi Araştırma Görevlisi Ozan Yılmaz`ın açılış konuşmasıyla başlayan semineri 90 üyemiz canlı olarak takip etti.

10-11 Ağustos 2021 tarihinde Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük şehirlerinde yaşanan sel ve heyelan olaylarını incelemek üzere İMO Ankara Şubesi yöneticileri ve uzmanlardan oluşan bir heyet 18 Ağustos 2021 tarihinde Kastamonu ili Küre, İnebolu, Abana ve Bozkurt ilçelerini ve civar köyleri ziyaret etti ve konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanımı açısından belirtilen bölgelerde ve havzalarda incelemelerde bulundu. Bu incelemeler sonucunda hazırlanan "11 Ağustos 2021 Bozkurt Taşkın Felaketi Değerlendirme Raporu" kamuoyuyla paylaşılarak yaşanan felaketin nedenlerine dikkat çekildi.

2 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen çevrimiçi seminerin konusunu oluşturan bu rapor İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yük. İnş. Müh. Bülent Tatlı, afet inceleme heyetinde bulunan Yük. İnş. Müh. Hüseyin Nail Karaaslan ve İnş. Müh. Umut Yılmaz Deveci tarafından meslektaşlarımıza sunuldu.

Seminerin ilk bölümünün konuşması Şube Başkanımız Yük. İnş. Müh. Bülent Tatlı tarafından yapıldı. Tatlı, "Doğa olayları karşısında önlemler almayarak sürekli afete dönüşmesine sebep olan iktidar sahiplerini bir kez daha uyarıyoruz. Daha önce Rize`de, Artvin`de, Giresun`da, Düzce`de, Hopa`da defalarca yaşanmasına rağmen hâlâ gerekli önlemlerin alınmadığını bilmek, yaşanan felaketin nedenleri ve sonuçlarını açıkça ifade etmemize rağmen her seferinde yeniden aynı şeyleri söylemek zorunda kalmak gerçekten çok acı. Önceki sel felaketlerinde olduğu gibi bu sefer de yetkililer açıklamalarında sorumluluğu üzerinden atıp suçu doğaya attılar. İklim değişikliği bir gerçektir. Ancak yaşananları açıklayacak olan bizim bu gerçekle nasıl baş ettiğimizdir. Açıkça söyleyecek olursak yaşadığımız sel felaketlerinin sebebi yıllardır sürdürülen çarpık ve plansız kentleşme, dere yataklarının rant odaklı imar çalışmaları sonucu işgal edilerek yerleşime açılması, kentsel altyapı sisteminin geliştirilmemesi, merkezi ve yerel yönetimlerin kentleri rant politikalarına teslim etmesidir. Tüm bunlar değişmedikçe ve gerekli önlemler alınmadıkça giderek sıklığı artacak olan kuvvetli yağışlar daha acı sonuçlar doğuracaktır. Yönetenlerin "afet" diyerek geçiştirdiği bu felaketler aslında plansız, denetimsiz ve keyfi yönetim anlayışının bir sonucudur. Üstelik bu sorumsuzluğun bedelini halk canı ve malıyla en ağır bir biçimde ödemek zorunda kalıyor. Bizler inşaat mühendisleri olarak medeniyetin gelişmesini sağlarken doğal varlıkları koruyarak, çevreye, dereye, göle, denize, ayıya, ceylana, kurda, kuşa tüm canlıların yaşam alanlarını dikkate alarak doğayla uyumlu yapılar yapmak zorundayız. Bu nedenle tüm afetler, sellere maruz kalan tüm yerleşim yerleri ve depremlerde zarar gören yapılar, inşaat mühendislerinin çalışma alanıyla ilgilidir. Dolayısıyla yaşananların sebeplerini göstermek ve çözüm önerilerini sunmak bizim öncelikli sorumluluğumuzdur," dedi.

Seminerin ikinci bölümünde Bozkurt Teknik İnceleme Ekibi Üyesi Yük. İnş. Müh. Hüseyin Nail Karaaslan, Şubemiz tarafından hazırlanan "11 Ağustos 2021 Bozkurt Taşkın Felaketi Değerlendirme Raporu"nu sunarak afet sırasında ve sonrasındaki süreci değerlendirdi. Raporda da belirtildiği üzere yaşanan afetin bir ihmaller zincirinin sonucunda oluştuğunu anlatırken İstanbul Teknik Üniversitesi`nin hazırladığı rapordan da yararlandı.

Seminerin son bölümünde sözü İnş. Müh. Umut Yılmaz Deveci aldı. Deveci, 18 Ağustos 2021 tarihinde yapılan teknik inceleme sırasında sahada çekilen fotoğraflar üzerinden afet gözlem ve değerlendirmelerini paylaştı. Açıklamalarında afet sonrasında bölgede yapılan ve yapılması gereken çalışmalara yönelik bilgiler verdi.

Seminerde genel olarak "Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Taşkın Yönetim Planı`nın gereği yapılsaydı bu yıkım ve ölümler yaşanır mıydı?, Dere yatakları düzenli olarak temizlense ise bu kadar rusubat birikir miydi?,   Rusubat önleyici yapılar yapılmış olsaydı bu kadar can ve mal kaybı yaşanır mıydı?,  Islah edilmiş dere yatağının içerisinde dahi görülebilen yapılara nasıl izin verilebiliyor?,  Taşkın yatağında olduğu bilindiği halde bu bölgeleri nasıl imara açtınız ve nasıl ruhsatlandırdınız?" soruları değerlendirildi. Yaklaşık 100 dakika süren çevrimiçi seminer soru-cevap bölümüyle sona erdi.

EĞİTİM NOTLARI İÇİN TIKLAYINIZ.pdf

 


TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası