İMO ANKARA ŞUBESİ BASKETBOL TURNUVASI’NDA BULUŞUYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından 23-24 Temmuz 2022 tarihlerinde basketbol turnuvası düzenlenecektir

Eklenme Tarihi: 20/06/2022

WhatsApp Image 2022-06-16 at 14.46.25 (1).jpeg

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından 23-24 Temmuz 2022 tarihlerinde basketbol turnuvası düzenlenecektir. 23 Temmuz Cumartesi günü başlayacak turnuva için kayıtlar aşağıda verilen linkten yapılacaktır. Turnuvaya katılım bedeli takım başına mühendisler için 180 TL, genç-İMO üyeleri için 140 TL’dir. Ödemeyi son kayıt tarihine kadar Şubemize gelerek ya da İş Bankası Meşrutiyet Şubesi 13659 (Şube Kodu:4213) numaralı hesabımıza (TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası) ismine yatırabilirsiniz. (IBAN: TR 64 000 64 00000 1421 300 13659) Ödeme dekontlarını yakkuzu@imo.org.tr’ye mail atmanız gerekmektedir.

Salon: ÇABA Akademi - ACity AVM Yanı Ek Bina

Son kayıt tarihi: 1 Temmuz 2022 Cuma mesai bitimine kadar

Kayıt yaptırmadan önce mutlaka aşağıdaki oyun kurallarını okuyunuz.

Turnuvaya katılmak için aşağıdaki linkten forma ulaşabilirsiniz. Ayrıca sayfanın altında da başvuru formunu direkt görüntüleyebilirsiniz.
https://bit.ly/imoankarabasket

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ BASKETBOL 3X3 TURNUVASI OYUN KURALLARI

 1. Basketbol turnuvasına sadece genç-İMO ve İMO üyeleri katılabilir. İstek halinde her takıma 1 oyuncu TMMOB üyesi başka bir odadan mezun veya öğrenci üye katılabilir.
 2. Takımlar 4 oyuncudan oluşur (3 saha içerisinde 1 yedek). Turnuvaya müracaatta takım listesini bildirmek zorunludur ve liste haricinde oyuncu oynayamaz. Takımı olmayan üyelerimiz de bireysel olarak başvuru yapabilirler. Uygunluk durumuna göre eksik takımlara dağıtılacaktır.
 3. Maçlar üçer kişilik takımlarla tek potada oynanır.
 4. Takımlar maçtan 10 dakika önce sahada hazır olmalıdır.
 5. 3 oyuncu ile maça başlamayan takım, hükmen yenik sayılır.
 6. Takımlar başlangıç süresinden sonra 3 dk. içerisinde sahaya gelmemişlerse, hükmen yenik sayılır.
 7. Kurallar gereği veya sakatlık sebebiyle herhangi bir oyuncunun oyun dışı kalması halinde, takımlar oyuna iki oyuncu ile devam edebilir, tek oyuncusu kalan takım hükmen mağlup ilan edilir.
 8. Hükmen mağlubiyet durumunda skor 15–0 olarak sahada kalan takım adına galibiyet sonucu olarak belirlenir.
 9. Bir maçta iki sportmenlik dışı faul alan kişi turnuvadan ihraç edilir.
 10. Olabilecek yaralanma sonucu oyuncuda kanama devam ederse oyuncu oyundan çıkmak mecburiyetindedir. Oyuncu kanaması durana kadar oyuna giremez.
 11. Turnuvada oyuncular sadece bir takımda oynanabilir.
 12. Maç kura atışı ile başlar.
 13. Takımlar 3 dakika ısınma süresine sahiptirler.
 14. Bir takım topun kontrolünü eline geçirdikten sonra 15 saniye içerisinde topu çembere atmak zorundadır. Aksi halde hücum hakkı karşı takıma geçecektir.
 15. 15 sayı atan takım maçı kazanır ya da 15 dakikalık süre bitimindeki skor maç skorudur.
 16. Beraberlik halinde maçlar uzatma ile sonuçlanır. 5’er dakikalık uzatma periyotları oynatılır.
 17. Oyuncu değişikliği sayıdan sonra ya da oyun durduğunda yapılabilir.
 18. Her sayıdan sonra top karşı takıma geçer. Maç 3 sayı çizgisinin arkasından başlar.
 19. 5 takım faulü sonrasında yapılan faullerde 1 serbest atış kullanılır.
 20. Yapılan hücumdan sonra sayı olmaz ise, ribaunt alan takım eğer savunma takımıysa hücum etmek için 3 sayı çizgisinin dışına çıkar. Hücum takımı ribaunt alırsa 3 sayı çizgisinin dışına çıkmadan maça devam edebilir.
 21. 3 sayılık atışlarda basket olursa 2, 2 sayılık atışlarda basket olursa 1 ve faul atışında her atış 1 sayı olarak değerlendirilir.
 22. Sportmenlik dışı, tek atış olarak değerlendirilir ve top atış yapan takımda olur.
 23. Takımların her maç için 1 dakikalık 1 mola hakkı vardır.
 24. Basket-faul durumunda sayı geçerli sayılır ve bir faul atışı hakkı verilir. Atış halinde yapılan ve basketle sonuçlanmayan faullerde 3 sayı çizgisi dışı için 2 serbest atış, 3 sayı çizgisinin içindeki atışlar için 1 serbest atış uygulanır.
 25. Paylaşılamayan top kararında, başlangıç önceliğe göre sıra hangi takımda ise top o takıma geçer.
 26. Maç sırasında yapılacak olumsuz, fair-play harici hareketler hakem tarafından hükmen mağlubiyetle cezalandırılır. İki defa tekrar halinde takım turnuvadan elenir.
 27. Maç sırasında tepki olarak dahi olsa argo-küfür yasaktır. Bu durumda teknik faul verilir ve karşı taraf 1 serbest atış yaptıktan sonra düdük çalındığı sırada topa sahip olan takım oyuna devam eder. Rakibe küfür edilmesi durumunda ise eylemi yapan oyuncu turnuvadan ihraç edilir.
 28. Maçlara spor ayakkabı ve uygun kıyafetle katılmak zorunludur.
 29. 2 maça çıkmayan takım turnuvadan men edilir.
 30. Maçların fikstürü ve puan durumu İMO Ankara Şubesi web sayfasında duyurulacak ve güncellenecektir (https://www.ankara.imo.org.tr/). Maç günlerini ve saatlerini takip etmek takımların sorumluluğundadır.
 31. Burada yazılmayan kurallar hususunda maç sırasında hakemin kararı, diğer durumlarda Düzenleme Komisyonu’nun vereceği kararlar geçerli olup, turnuvaya katılanlar bu kuralları kabul etmiş sayılır.


 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası