1 MAYIS MİTİNGİ TANDOĞAN’DAYDI: SÖMÜRÜYE, YOKSULLUĞA, GÜVENCESİZLİĞE VE SAVAŞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!

Ankara’da 1 Mayıs, TMMOB Ankara İKK, KESK Ankara Şubeler Platformu, Disk Ankara Bölge Temsilciliği, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla Tandoğan’da kutlandı

Eklenme Tarihi: 07/11/2022

279417671_5050011731783996_4986992626501741726_n.jpg

Ankara’da 1 Mayıs, TMMOB Ankara İKK, KESK Ankara Şubeler Platformu, Disk Ankara Bölge Temsilciliği, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla Tandoğan’da kutlandı.

Tertip komitesinde yer alan TMMOB Ankara İKK, KESK Ankara Şubeler Platformu, Disk Ankara Bölge Temsilciliği, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Ulaştırma Kavşağı’ndan Tandoğan Meydanı’na yürüdü.

Sendika ve meslek odaları "Sömürüye, Yoksulluğa, Güvencesizliğe ve Savaşa Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Yaşasın 1 Mayıs" ortak pankartıyla yürüdü.

Alana girişler tamamlandıktan sonra demokrasi ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Tertip Komitesi adına konuşan KESK dönem sözcüsü Hüseyin Köklü, Ankara Tandoğan meydanında yaptığı 1 Mayıs konuşmasında, Gezi davasında mahkûm edilenlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Köklü, “Tek adam rejimi bitmesin diye haklarımıza saldırıyorlar. Güzel olan her şeye düşman olduklarını hatırlayalım. 25 Nisan tarihini unutmayın. Hakimler, Gezi Parkı’nda dayanışma örneği gösteren arkadaşlarımızı mahkum ettiler. Sarayda oturanlar iyi bilsinler ki bitmedi o kavga devam ediyor, devam edecek. Bu düzen böyle gitmez. Bu düzenin böyle gitmeyeceğini anlasınlar. Yaşasın, iş emek özgürlük diyenler. Üretenler işte burada ve haykırıyorlar. Bu böyle sürmez, yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Açıklamanın tamamı:

SÖMÜRÜYE, YOKSULLUĞA, GÜVENCESİZLİĞE VE SAVAŞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!

İşçiler, emekçiler, kamu çalışanları,  gençler, kadınlar, LGBTİQ+ bireyler, işsizler, köylüler, yoksullar, ataması yapılmayan öğretmenler, mimarlar, mühendisler, tabipler, şiddete maruz kalan sağlık emekçileri, mali müşavirler, üniversitelerine sahip çıktıkları için gözaltına alınan üniversite öğrencileri, bilim insanları, doğasına, deresine, suyuna, toprağına, zeytinine sahip çıkanlar…  mücadele arkadaşlarım, MERHABA 

Hoş geldiniz dostlarım, yol ve mücadele arkadaşlarım.

Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, iyi ki buradayız ve bir aradayız!

Uzak yollardan geldiniz. Gecekondularınızdan, fabrikalarınızdan, okullarınızdan, üniversitelerinizden, işyerlerinizden çıktınız geldiniz.

Üzerimize çöken karanlığı aydınlatmaya, kışı bahara çevirmeye, eşit ve özgür bir dünya düşünü gerçeğe çevirmeye geldiniz.  Hoş geldiniz!

Dostlar, yoldaşlar, güzel insanlar!

Hani büyük usta Nazım diyor ya; “ Dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle; işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet.”  Özgürlüklerimiz için, haklarımız için, yarınlarımız için, çocuklarımızın gözlerinin içi hep gülsün diye geldiniz. Hoş geldiniz!

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ’MÜZ KUTLU OLSUN DOSTLARIM

Sizleri KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO adına saygıyla selamlıyorum.

Dostlarım, mücadele arkadaşlarım,

2022 1 Mayıs’ını tüm dünya ve bizim için oldukça önemli bir dönemde karşılıyoruz. Bir tarafta salgın, bir tarafta da her geçen gün ağırlaşan ekonomik kriz emekçilerin yaşamının üzerine adeta bir karabasan gibi çöktü. Yaşanan onca yoksulluk varken;  birileri ballı ihalelerle, aldıkları üçer beşer maaşlarla, vergilerimizle yapılan saraylarda sefa sürmekte.

Tek adam rejimi sefa sürdükleri düzen bitmesin diye özgürlüklerimize, haklarımıza saldırıyor. İtiraz edeni, hayır yapamazsınız diyeni yok etmeye çalışıyor. 25 Nisan 2022’yi unutmayın dostlarım.  Bu tarihi hiç unutmayın. Öyle bir yere yazın ki her baktığımızda özgürlüklere, güzel olan her şeye düşman olduklarını hatırlayalım. Her baktığımızda yaşamımıza sahip çıkmazsak, geleceğimiz için mücadele etmezsek, arkadaşlarımıza demir parmaklıklar arkasından el sallamak zorunda kalacağımızı hatırlayalım. Yandaş hakimler Gezi Parkı’nda direnişin en güzelini, dayanışmanın en içtenini, paylaşmanın en koşulsuzunu gösteren arkadaşlarımıza ceza yağdırdı, ONLARI tutsak aldı. Ancak, saraylarda oturanlar iyi bilsinler ki; bitmedi sürüyor o kavga ve sürecek.

Arkadaşlar haydi buradan tutsak alınan arkadaşlarımıza güçlü bir selam gönderelim. Öyle güçlü alkışlayalım ki sesimiz onlara ulaşsın. Yalnız olmadıklarını zaten biliyorlar ama milyonlarca olduğumuzu duysunlar: Sadece arkadaşlarımız değil bu harami düzenin sahipleri de duysun. Duysun ki uykuları kaçsın. Emekçilerin kendi yaşamlarına sahip çıkmak için ayağa kalktığını görsün ki bu düzenin böyle devam etmeyeceğini anlasın. Bu düzen böyle gitmez diyenler; Üreten biziz yöneten de biz olacağız diyenler; Yaşasın İş Ekmek Özgürlük diyenler işte burada ve hep birlikte haykırıyorlar. BU BÖYLE SÜRMEZ, BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ!

Yaşasın 1 Mayıs.

1 MAYIS ’IMIZ KUTLU OLSUN DOSTLARIM 

  • 279417671_5050011731783996_4986992626501741726_n.jpg
  • 279648759_5050011605117342_7031942210009169096_n.jpg
  • 1-mayis-ankara-manset.png
  • ankara1_6.jpg
  • 279634499_3169731776607864_6740717070398681336_n.jpgTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası