DUYURU: 5. ULUSLARARASI ÇOCUK DİYARI FİLM FESTİVALİ

ÇOCUK DİYARI ŞENLİĞİ_DUYURU_WEB_Çalışma Yüzeyi 1.jpg

04-10 Haziran 2022 tarihleri arasında İMO Ankara Şubesi’nin de paydaşı olduğu 5. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali düzenlenecektir.

25 ülkeden 18 kısa metraj ve 18 uzun metraj film gösterimi, söyleşiler, uzman eğitmen ve sanatçılarca oldukça farklı, zengin ve kendine özgü bir programla hazırlanan atölye ve paneller, bu yıl da yine çocuklar ve çocuk kalanlarla buluşacak.

4 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 18.00'de İMO KKM Teoman Öztürk Salonunda gerçekleşecek açılış programının sunuculuğunu Pelin Batu üsteniyor. 

Kayıt olmak için tıklayınız: t.ly/_uw9

FİLM FESTİVALİ PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FİLM FESTİVALİ KATALOGU İÇİN TIKLAYINIZ

5. ULUSLARARASI ÇOCUK DİYARI FİLM FESTİVALİ BASIN BÜLTENİ

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali ekibi olarak 2017’de çıktığımız festival yolculuğunun 5. Yılında da çocukların düşlerini çoğaltacak festivalleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Festivalimizde dezavantajlı çocuk gruplarını (yoksul, göçmen, mülteci vb.) önceleyerek bugüne değin yaklaşık 28.500 çocuğa eriştik. Çocukların özgün tasarım ve yaratım becerilerini ortaya çıkaran atölyeler ve bu kapsamda çocukların sorunlarının ele alındığı hak temelli, eşitlikçi paneller, çocuklar ve ebeveynler için film gösterimleri düzenliyoruz.

Ankara’da bu yıl beşincisini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali’ni, 4 Haziran saat 18.00’de İnşaat Mühendisleri Odası Salonunda Pelin Batu’nun sunuculuğunu üstleneceği programla açmış olacağız.

Açılış programımızda, Şubadap Çocuk grubunun konseri, kısa film gösterimi, kısa bir tiyatro ve dans gösterimi de sizleri bekliyor olacak.

Bu yıl 2.sini düzenlediğimiz kısa film yarışmamızla da çocukların film çekme ve senaryo yazmalarını teşvik etmeyi, dolaylı olarak da büyüklerin çocuklara dair çekecekleri filmlere destek olmayı amaçlıyoruz. Yönetmen Emre Kayış, sinema ve tiyatro oyuncusu Ali Seçkiner Alıcı ve yazar Yeşim Dorman yarışmamızın bu yılki jüri üyeleri olacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine festivalimiz çocukların doğrudan katılım ve katkılarıyla birlikte hazırlandı. 25 ülkeden 18 kısa metraj ve 18 uzun metraj film gösterimi, söyleşiler, uzman eğitmen ve sanatçılarca oldukça farklı,  zengin ve kendine özgü bir programla hazırlanan atölye ve paneller, bu yıl da yine çocuklar ve çocuk kalanlarla buluşacak.

Bu yıl festival kapsamında değerli hocalarımızın ve sanatçılarımızın katılımıyla, 9 farklı atölye ve 4 farklı panel düzenlenecektir. Emre Yılmaz ile Karikatür Doodle Atölyesi, Engin Fırat ile Ebeveynler için Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, Süreyya Köle ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, Önder M. Özdem ile Birde bu açıdan bakalım! Uygulamalı Kamera Atölyesi, Mehmet Özer ile FotoğrafAtölyesi, Gül Çandır Saç ile Ekofelsefe atölyesi, Deniz Tansel İlic ile ÇemberAtölyesi, Gökçen Zorcu ile Hayalgücü Atölyesi düzenlenecek. Bu yılın Panel konu başlığı ve teması ise Toplumsal ve Kültürel Çeşitlilik olacaktır. Esra Parmaksız’ın sunumuyla, Gelişimsel Çeşitlilik: Özel Gereksinimli Çocuklar paneli, Sevinç Koçak’ın sunumuyla Kültürel/ Toplumsal Çeşitlilik, Mülteci / Göçmen / Sığınmacı Çocuklar paneli ve Engin Fırat’ın sunumuyla Cinsiyetlendirme Süreci ve Çeşitliklik, Koray Başar’ın Cinsel Kimlik Çeşitliliğinin Çocukluktaki İzdüşümü panelleri sizlerle olacak.

Ayrıca kuşaklar boyu çocukluğumuzun unutulmaz karakteri Uzun Çoraplı PİPPİSergisi de fuaye alanında bugünün çocukları ile buluşacak.

Bu yıl Festivalimiz, Almanya, Hollanda, İsveç, Kanada, Kazakistan, Pakistan, Sırbistan, Brezilya, ABD, İngiltere, Rusya, Danimarka, Fransa, İran, Ürdün, Mısır, Filistin, Moğolistan, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Katar, İtalya, Norveç ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşecek

Festival kapanışımız ise Mehmet Ali Nuroğlu’nun sunumu ile 10 Haziran’da Çağdaş Sanatlar Merkezinde kısa film ödül törenimiz ve tiyatro gösterimiz ile gerçekleşecek. Ve bütün sinema gösterimlerimiz, etkinliklerimiz, geçen yıl olduğu gibi bu yılda her çocuğun bu diyara rahatça girebilmesi için ücretsiz.
Güncel Haberler Diğer Aylar

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası