HER YAĞIŞTA GÖLE DÖNEN ANKARA’DA MEVCUT DURUM İDARE EDİLEMEZ !


WhatsApp Image 2022-06-08 at 12.09.24.jpeg

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından 7 Haziran 2022 tarihinde Salı günü Ankara`nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlar hakkında 8 Haziran 2022 tarihinde bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, "Her sene yaşanan benzer olaylar sonrasında dereye dönen yollar, su altında kalan altgeçitler, su baskınına uğrayan yapılar maalesef kentimizin olağan görüntülerini oluşturmaktadır. Sürekli tekrarladığımız gibi mevcut alt yapı yetersizlikleri, kenti yap-boz tahtasına çeviren plansızlık, suyu emecek yeşil alanların giderek azalması ve rant projeleriyle talan edilmesi herhangi bir zarara yol açmaması gereken yağışların bile su baskınına yol açmasına neden olmaktadır." denildi.


HER YAĞIŞTA GÖLE DÖNEN ANKARA’DA MEVCUT DURUM İDARE EDİLEMEZ!

7 Haziran 2022 Salı günü Ankara`nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlarda can kaybı olmamasının tesellisi bir yana Büyükşehir Belediyesinden gelen açıklamaya göre 38.6 kg yağmur yağmış ve vatandaşlar 401 adet ihbarda bulunmuştur. 

Her sene yaşanan benzer olaylar sonrasında dereye dönen yollar, su altında kalan altgeçitler, su baskınına uğrayan yapılar maalesef kentimizin olağan görüntülerini oluşturmaktadır. Sürekli tekrarladığımız gibi mevcut alt yapı yetersizlikleri, kenti yap-boz tahtasına çeviren plansızlık, suyu emecek yeşil alanların giderek azalması ve rant projeleriyle talan edilmesi herhangi bir zarara yol açmaması gereken yağışların bile su baskınına yol açmasına neden olmaktadır.

Maalesef ki her sağanak yağışın sonrasında ortaya çıkan görüntüler bugüne kadarki kent yöneticileri tarafından her defasında "afet" olarak nitelendirilmiştir. Plansız, denetimsiz, keyfi yönetim anlayışının 25 yıllık "hizmetlerinin" bilançosunu ödemeye devam ediyoruz. Kentimizin altyapısına, ulaşımına, imarına daha doğrusu yerel yönetimlerin sorumlu olduğu tüm alanlara ilişkin yaşadığımız sorunları çözümüne ilişkin olarak bütünlüklü planlara ihtiyaç duyulmaktadır. 
İmar hareketlerinin, altyapının, toplu taşımanın, içme suyu planlama ve işletme çalışmalarının, gerektirdiği önlemlere ilişkin yapılması gerekenlere dair yaptığımız uyarılarının dikkate alınmadığını geçtiğimiz yıllarda hep beraber gördük.

Geçtiğimiz dönemlerde bu açıklamalarımızı ideolojik olmakla niteleyen birçok iktidar mensubu ve basın-yayın kuruluşu bugün sadece siyasi hesaplar çerçevesinde olayın vahametine dem vurmaktadır. Bizlerin bilimsel temellerle kentimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretebilmek için yaptığımız her çağrı sonuçsuz kaldı. Kentimizin altyapı, ulaşım, barınma ve maalesef bu başlıklarla doğrudan ilgili can güvenliği sorunları tüm yakıcılığıyla varlığını korumakta. Yapılması gereken ivedilikle bu konulara eğilip bilim ve tekniğin rehberliğinde yapısal dönüşümleri gerçekleştirmek için adımlar atmak ve kent yönetimi sorumluluğunda hareket edilmesi gerektiğini farkına varılmasını sağlamaktır.

·Devam eden master plan çalışmaları sonucu tespit edilen sıkıntılı yerler için vakit kaybetmeden detay projeler hazırlanmalı ve çözüm sağlanmalıdır.
· Altyapı bilgi sistemi oluşturulmalı ve hangi sokakta, caddede altyapı varsa tespit edilmeli, böylelikle mevcut durum masaya yatırılmalıdır.
·Özellikle altyapının sıkıntılı olduğu bölgeleri kapsayacak şekilde mevcut durumu ölçen, gözlemleyen ve yağışın yoğun olduğu zamanlarda erken uyarı sistemi sağlayacak istasyonlar kurulmalıdır.
·Düzenli bakımı yapılmayan hiçbir altyapı sağlıklı çalışmaz. Bu nedenle sadece kriz anlarında, yağışın fazla olduğu zamanlarda değil sürekli, periyodik olarak altyapının bakımının yapılması gerekmektedir. 

Bizler bu konuda kendi üzerimize düşen tüm sorumluluğu almaya, tüm katkımızı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak yineliyoruz; bahse konu yağış miktarları Ankara için beklenebilecek yağış miktarları içerisinde olmakla birlikte 401 ihbar mevcut durumun idare edilemez halde olduğunu göstermektedir.

İMO Ankara Şubesi
Yönetim Kurulu
Güncel Haberler Diğer Aylar

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası