ARAMIZDAN AYRILIŞININ 28. YILINDA TEOMAN ÖZTÜRK'Ü SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

Teoman Öztürk'ün TMMOB tarihinde çok özel bir yere sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri de karar ve uygulama süreçlerindeki bütüncül, kapsayıcı ve kolektif bakış açısıdır. Üyelerinden, kurul ve komisyonlarına kadar herkesin katılımını gözeten demokratik süreçler işletilmiş, teknik emeğin tümünü yansıtan büyük bir kapsayıcılık ve örgütlülükle hareket edilmiştir

Eklenme Tarihi: 07/11/2022





Halkımızın tam bağımsızlık ve gerçek demokrasi yolundaki mücadelesi, giderek, mutlaka, güç kazanacak ve ilerleyecektir. Zaman zaman yavaşlatılmaya ve belki de, yakın geçmişte olduğu gibi durdurulmaya çalışılacak; fakat, geri götürülemeyecek, engellenemeyecektir. Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, halkımızın hizmetine sunmak için" her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız.

Teoman Öztürk

 

Teoman Öztürk 4 Nisan 1940`ta Kars`ta doğdu. Orta halli memur bir ailenin çocuğuydu. Orta ve lise öğrenimine babasının tayinleri ve sürgünleri dolayısıyla farklı farklı kentlerde devam etti. Kars, Adana, Sivas, Diyarbakır, Maraş, Erzincan`a uğrak verdi ailesi.

1957-58 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi`ne, bir yıl sonra da İTÜ Mimarlık Fakültesi`ne girdi. 1963 yılında bitirdi üniversiteyi. Meslek hayatının ilk yılları TMMOB`nin kapatılmak istenmesine karşı yapılan eylem ve etkinliklerle geçti. 1973`te TMMOB Başkanı seçildi.

Teoman Öztürk`ü anlamak, başkanlığını yaptığı dönemdeki TMMOB`yi izlemekle bir parça mümkün olabilir. O, sevginin de hakkını veriyordu, başkanlığın da. TMMOB`un antifaşist mücadelenin içinde yer aldığı; üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma doğrultusunda kitlesel eylemler gerçekleştirdiği dönemlerde hep ön saflardaydı o. 1 Mayıs mitinglerinde de saf tuttu, faşizmi ihtar eylemlerinde de. DGM`lere hayır kampanyasının da, ekonomik demokratik haklar mitinginin de katılımcısıydı.

19 Eylül 1979 yılında gerçekleştirilen bir günlük iş bırakma eylemi, TMMOB tarihinde yerini aldı. 19 Eylül`de on binlerce mühendis mimar "grevli-toplu iş sözleşmeli sendikal haklarını almak" için iş bıraktı. Bu kitlesel grevi Teoman Öztürk, Birlik Haberleri`nin Ekim 1979 tarihli sayısında "19 Eylül`ü abartmadan ve küçümsemeden tartışmalıyız" sözleriyle değerlendirdi.

Teoman Öztürk`ün TMMOB tarihinde çok özel bir yere sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri de karar ve uygulama süreçlerindeki bütüncül, kapsayıcı ve kolektif bakış açısıdır. Üyelerinden, kurul ve komisyonlarına kadar herkesin katılımını gözeten demokratik süreçler işletilmiş, teknik emeğin tümünü yansıtan büyük bir kapsayıcılık ve örgütlülükle hareket edilmiştir.

Teoman Öztürk, 11 Temmuz 1994 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Fakat bize bıraktığı değerleri ve mücadelesi aramızdan ayrılışının 28. yılında da yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor.

 

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 



TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası