PROF. DR. ESİN DAVUTOĞLU ŞENOL, HALK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN BİLİMİN VE AKLIN IŞIĞINDA MESLEĞİNİ İCRA EDEN DEĞERLİ BİR BİLİM İNSANIDIR! ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEK!

WhatsApp Image 2022-08-02 at 11.25.48.jpeg


Aşı karşıtlarının hedefinde olan bilim insanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol'a yapılan tehditler ve saldırılar hakkında İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından 2 Ağustos 2022 tarihinde basın açıklaması yayımlandı.


Covid 19 pandemisi nedeniyle dünyada 6 milyonun üzerinde, ülkemizde ise yaklaşık yüz bin insan hayatını kaybetti ve pandemi halen etkili olmaya, ölümlere yol açmaya devam ediyor. Pandeminin resmi olarak açıklandığı günden bu yana gelişen süreçte iktidar sermayenin ihtiyaçlarına yönelik adımlar atarak emekçileri açlıkla ölüm arasına sıkıştırırken, bulaşı önlemeye yönelik gerekli ve gerçekçi tedbirleri almayıp sürü bağışıklığı stratejisi uygularken salgının tüm yükü sağlık emekçilerinin sırtına yıkılmıştır. Gerek Türk Tabipleri Birliği ve emek örgütleri, gerek bilim insanları halk sağlığını korumak ve gerekli önlemlerin alınmasını, aşının üretilmesiyle birlikte yaygın aşılamanın yapılmasını sağlamak için kamusal sorumluluklarını yerine getirmişlerdir, getirmeye devam etmektedirler.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da sahip olduğu tüm bilgiyi toplumun yararına kullanmakta ısrar eden, pandemi yönetimindeki yanlışları ifade ederken alınması gereken önlemleri işaret eden, aşı sayesinde önlenebilir ölümlerin engellenmesi için aşı olmayı teşvik eden bilim insanlarından biridir. Esin hoca ettiği yemine bağlı kalan, mesleğinin gereklerini hakkıyla yerine getiren, bilimsel ilkeleri ve halkın sağlık hakkını savunmayı ilke edinen bir bilim insanıdır. Ve Esin hoca bu nedenle aşı karşıtlarının ve bir grup gericinin de uzun zamandır hedefindedir.

Aşı karşıtı ve plandemikçi hesaplar tarafından sosyal medya üzerinden örgütlenen linçlere, televizyon ekranlarından hedef göstermelere varana kadar birçok tehdit alırken herhangi bir adım atmayan Sağlık Bakanlığı ve pandemiyi önleme sorumluluğu bulunan iktidar mensupları ile bu tehdit içeriklerini “ifade özgürlüğü” olarak değerlendiren yargı görevlileri, söz konusu tehditlerin Esin hocamızın yaşamını somut bir şekilde tehlikeye atan boyuta ulaşmasından da sorumludur.

Esin hocamıza yönelik bu ölüm tehdidi ve plan etkili bir şekilde soruşturulmalı, hocamızın can güvenliği sağlanmalı, suçu işleyenlere etkin yaptırımlar uygulanmalıdır.

Esin Hocamıza yönelik bu tehdit ve saldırı kuşkusuz sağlık emekçilerine yönelik şiddetin, bilim ve akıl düşmanlığının tırmandırılmasının da bir sonucudur. Sağlıkta dönüşüm programının yarattığı yıkım, sağlığın sadece parası olanların erişebildiği bir metaya dönüştürülmesi, sağlık emekçilerinin haklarının gasp edilmesi, performans baskısı, sağlık emekçilerini, bilimi ve aklı değersizleştiren açıklama ve uygulamalar gibi birçok nedenle artan şiddetin başka bir biçimidir.

Burada söz konusu olan sağlık emekçilerinin can güvenliği ve çalışma şartlarıdır; halkın sağlık hakkı ve sağlığı için verilecek mücadeledir; kamu sağlığı için aşılamanın yapılması açısından alınması gereken sorumluluktur.

Esin Davutoğlu Şenol bu mücadelede asla yalnız yürümeyecek.

Bilim insanlarına yönelik değersizleştirmenin, tehditlerin, bilim ve akıl düşmanlığının karşısında olmaya devam edeceğiz.

Sağlığın kamusal bir hak, herkes tarafından ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli, bilimsel bir hizmet olarak örgütlenmesi mücadelesinde Esin hocamızı da bu mücadeleyi yürüten sağlık emekçilerini de asla yalnız bırakmayacağız.

Dayanışma ve örgütlü mücadele ile bu gerici karanlığı aşacağız, aydınlık yarınları birlikte kuracağız.

İMO Ankara Şubesi
Yönetim Kurulu
Güncel Haberler Diğer Aylar

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası