Yine Bir Madende Yine Bir Facia: Acımız Sonsuz…

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, Bartın'da gerçekleşen maden faciasıyla ilgili, 15 Ekim 2022 tarihinde yaptığı açıklama.

Eklenme Tarihi: 08/11/2022

Bartın'ın Amasra ilçesindeki bir maden ocağında dün yaşanan patlamada, şu ana kadar 40 işçinin hayatını kaybettiği, 11 işçinin de kurtarılarak hastanede tedavi altına alındığını büyük bir üzüntüyle öğrendik.

Acımızı hangi sözcüklerle tarif etsek yetersiz kalır. Acısı tazeliğini koruyan Soma’da yaşanan ve 301 madenciyi hayattan koparan kazanın üzerinden 8 yıl geçmişken, bu kez de Bartın’dan gelen haberle sarsıldık.

Şöyle bir geçmişe dönüp bakıldığında ülkemizin tarihinin maden ocaklarında yaşanan katliamlarla dolu olduğu görülecektir. Neredeyse her yıl can kaybıyla sonuçlanan maden kazalarının yanı sıra ortalama 7-8 yılda bir büyük bir maden faciasında onlarca yurttaşımızı kaybediyoruz: 1983 Armutçuk grizu faciasında 103, 1992 Kozlu grizu faciasında 263, 1995 Yozgat-Sorgun grizu patlamasında 38, 2010 yılında üç farklı madende 50 işçi hayatını kaybetti.

Maden faciası sicili bu kadar kabarık bir ülkede yaşanan bu olaylara kaza demek mümkün değil. Bilimin ve tekniğin imkanları kullanılarak, geçmişte yaşanan olaylardan ders alıp yeterli önlemler alındığında, işçi güvenliğini gerektiren ekipman ve eğitimler bir maliyet unsuru olarak değerlendirilmeyip güçlendirildiğinde, daha fazla kâr amacıyla işçi yaşamları tehlikeye atılmadığında bu tür facialarla karşılaşılmayacağı aşikârdır.

Bartın’daki faciada hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Kazayla ilgili etkili bir yargı sürecinin işletilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası