MESLEKTE 25, 40, 50, 60. YIL TÖRENİ DÜZENLENDİ

19 Aralık Mühendislik Haftası etkinlikleri kapsamında İMO Ankara Şubesi tarafından 16 Aralık 2022 Cuma günü İMO KKM Teoman Öztürk Salonunda meslekte 25, 40, 50 ve 60. yılını dolduran üyelerimiz için plaket töreni düzenlendi

Eklenme Tarihi: 19/12/2022

IMG_0390.JPG

19 Aralık Mühendislik Haftası etkinlikleri kapsamında İMO Ankara Şubesi tarafından 16 Aralık 2022 Cuma günü İMO KKM Teoman Öztürk Salonunda meslekte 25, 40, 50 ve 60. yılını dolduran üyelerimiz için plaket töreni düzenlendi.

Törende plaketler TMMOB II. Başkanı Selçuk Uluata, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı, İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş, İMO Genel Sekreteri Serap Dedeoğlu ve İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ahmet Onur Özergene, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Taşkın Karadeniz, Güral Güven, Ezgi Çimen İnce, Dilan Yıldız Sapar, Barış Aday, Melis Dilruba Turgut, Aykut Bingöl tarafından üyelere takdim edildi.

Tören İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı’nın konuşmasıyla başladı. Tatlı, “İnşaat mühendisliği medeniyet mühendisliğidir. Ortaya çıkardığımız her ürün toplumla, insanla ilgilidir ve yaşamın her alanına dokunur. Bu anlamda inşaat mühendisliği sadece teknik bir mühendislik alanı değil hayatın çok önemli bir parçasıdır,” dedi.

Konuşmanın tamamı:

Meslekte 25, 40, 50 ve 60.  Yıl Onurunu Yaşayan Değerli Meslektaşlarım, Birliğimizin ve Odamızın Değerli Yöneticileri,

Değerli Konuklar;

Sizleri İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygı ile selamlıyorum. Odamızın kuruluşunun 68. yıldönümü etkinlikleri kapsamında meslekte 25, 40, 50 ve 60. yılını doldurmuş meslektaşlarımız onuruna düzenlediğimiz plaket törenimize hepiniz hoş geldiniz.

TMMOB ve Odamız 1954 yılında kurulduğu günden itibaren kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıdır ve inşaat mühendislerinin tek örgütlü gücüdür. 1959 yılında yapılan Oda Genel Kurulumuzda alınan kararla kuruluş günümüz olan 19 Aralık, İnşaat Mühendisleri Günü olarak kabul edilmiş ve bu güne kadar kesintisiz olarak 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü etkinlikleri düzenlenmiştir.

Değerli Meslektaşlarım;

İnşaat mühendisliği medeniyet mühendisliğidir. Ortaya çıkardığımız her ürün toplumla, insanla ilgilidir ve yaşamın her alanına dokunur. Bu anlamda inşaat mühendisliği sadece teknik bir mühendislik alanı değil hayatın çok önemli bir parçasıdır.

Sizler de yıllarca ortaya koyduğunuz çalışmalarla topluma, insanlara hayata dokundunuz. Ürettiğiniz eserlerden duyduğunuz gurur Odamızın da gururudur. Biliyoruz ki hepimizin ortak amacı, sahip olduğumuz teknik bilgimizi topluma en yararlı olacak şekilde sunmaktır.

Bununla birlikte, hayatın akışı içinde doğaya ve yaşam alanlarına kast eden, kamu kaynaklarını heba eden, onaylamadığımız ya da etik anlayışımızla bağdaşmayan projeler içerisinde de İnşaat Mühendisi olarak yer almak durumunda kaldık. 

Ancak bu durumlarda dahi işimizin bilim ve tekniğe uygun olarak gerçekleşmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya çalıştık. 

Şunu da biliyoruz ki sadece teknik ve bilimsel gerekliliklerin yerine getirilmesi kendi başına yeterli olmuyor. Çünkü içinde bulunduğumuz sistem uygulanan hatalı politikaların meşrulaştırma aracı olarak bizleri kullanmaya çalışıyor.

İşte tam da bu noktada, sahip olduğumuz bilgiyi ve birikimi sadece diktiğimiz binada, tasarladığımız projede değil toplumun hizmetine ve yararına kullanmamız gerekliliği ortaya çıkıyor. Mesleğimizin sorunlarını ülkenin ve toplumun sorunlarından ayrı tutmadan, bireysel çabalardan çok ortak bir çabaya ve vicdana dönüştürmeye ihtiyacımız var.

Bu anlamda bir arada olduğumuz, örgütlendiğimiz meslek odamız İMO ve birliğimiz TMMOB’nin böylesi bir ortak çabayla oluştuğunu, eylem ve etkinliklerini de bu kolektif vicdanın yönlendirdiğini bir kere daha inançla hatırlatmak istiyorum.

Değerli dostlar; maalesef mesleğimizin itibarını zedeleyen uygulamalar artarak devam ediyor. Eğitimin niteliksiz hale getirilmesinden, uğradığımız hak gasplarına, denetim sistemlerinin yozlaşmasından, çalışma koşullarımızın kötüleşmesine, bizlerin ve mesleğimizin bir meşrulaştırma aracına dönüşmesine kadar birçok olumsuz gelişme yaşanıyor. Fakat unutulmasın ki bu işin asıl emektarı ve sahibi olan biz İnşaat Mühendisleri bir arada olacak ve tüm bu olumsuzluklara karşı birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

Değerli Meslektaşlarım,

İnşaat Mühendisi olarak sizler çalışma hayatlarınızdan emekli olabilirsiniz. Ancak hiçbir zaman İnşaat Mühendisliğinden emekli olmayacaksınız. Bu sizlerin bu ülkeye, bu topluma olan sorumluluğunuzun da bir gereğidir. Bilginizi, görgünüzü, tecrübelerinizi paylaşacağınız en önemli mecralardan biri hiç kuşkusuz Odanız, İnşaat Mühendisleri Odası’dır. Hep birlikte buradayız, bundan sonra da bir arada olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Meslekte 25, 40, 50 ve 60. yıl onurunu yaşayan üyelerimizi ve ailelerini kutluyor, sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice yıllar diliyorum.

Bugün vesilesiyle bir kez daha Teoman Öztürk’ün sözleriyle, “Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inanç ve kararlılığımızı,” ifade ediyor,

Bilim ve tekniği rehber edinen, laik, aydınlanmacı ve kamucu bir anlayışla halkımızın ve ülkemizin mühendisleri olarak her şart ve durumda kolektif vicdan ve bu vicdanın yol gösterici çizgisinde, halkımızın ve ülkemizin hizmetinde olacağımıza inancımla saygılar sunuyorum.

Tören plaketlerin sunulmasının ardından sona erdi. • IMG_0390.JPG
 • IMG_0396.JPG
 • DSC_9310.JPG
 • DSC_9306.JPG
 • DSC_9298.JPG
 • DSC_9491.JPG
 • DSC_9332.JPG
 • DSC_9342.JPG
 • DSC_9352.JPG
 • DSC_9363.JPG
 • DSC_9393.JPG
 • DSC_9401.JPG
 • DSC_9409.JPG
 • DSC_9419.JPG
 • DSC_9432.JPG
 • DSC_9454.JPG
 • DSC_9501.JPG
 • DSC_9547.JPG
 • DSC_9582.JPG
 • DSC_9636.JPG
 • DSC_9640.JPGTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası