19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı

Eklenme Tarihi: 19/12/2022

WhatsApp Görsel 2022-12-19 saat 09.55.13.jpg

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, “Bugün meslek alanımızın, tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirdiğini söylersek abartmış olmayız. İnşaat mühendisleri arasında işsizlik yüzde 30’lara ulaşarak ülke ortalamasının çok üstünde yer alıyor. Üstelik genç inşaat mühendisi işsizliği yüzde 50’lere dayanmış durumda. Özelleştirme furyası son 20 yılda öylesine hız kazandı ki neredeyse satılacak kamusal değer kalmazken buna paralel olarak kamuda inşaat mühendisi istihdamı yok denecek seviyelere geriledi. Meslektaşlarımızın hakları her geçen gün daha fazla gasp ediliyor, mühendisler asgari ücretin bile altında çalıştırılıyor, mesleğimiz itibarsızlaştırılarak meslektaşlarımızın imzası kağıt üstünde bir formaliteye indirgeniyor, denildi.

Açıklamanın tamamı:

Türkiye’de inşaat mühendislerinin tek ve merkezi öz örgütlüğü olan İnşaat Mühendisleri Odasının kuruluşunun 68. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 19 Aralık 1954 yılında mesleğin gelişimini sağlamak, meslektaşların çıkarını ve toplumun yararını savunmak için yola çıkan Odamız 68 yılı geride bırakırken ilk günkü heyecan ve coşkuyla aynı ilkeler doğrultusunda, kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyor.

Odamızın kuruluş yıl dönümünden hareketle ülkemizde her yıl 19 Aralık günü, İnşaat Mühendisleri Günü olarak kutlanıyor. Tüm meslektaşlarımızın İnşaat Mühendisleri Günü kutlu olsun!

Kuruluş yıl dönümlerimizin belki de en anlamlı yanlarından biri de meslekte 25-40-50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımıza Odamız tarafından, "Hizmet Belgesi, Onur Belgesi ve Plaket" takdim edilmesidir. Hiç kuşku yok ki mesleğimize ve ülkemize sayısız katkıları olan meslektaşlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bilindiği üzere inşaat mühendisliği kurucu mühendislik alanlarının başında geliyor. Toplumun can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren hayati bir üretim alanının, yapı üretiminin temel taşı olan inşaat mühendislerinin önemi ve gerekliliği açıktır. Nitekim Odamızın ve mesleğimizin tarihi, küllerinden doğan bir ülkenin baştan başa imarında rol oynayan, gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışan, geçmişimizi geleceğe taşıyanların tarihidir. Bu tarihe bakıldığından aynı zamanda görülecektir ki ortada mesleğe tutkulu bir bağlılık, kamu yararını her şeyin önünde tutma ve emeğe saygı vardır.

Bugün meslek alanımızın, tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirdiğini söylersek abartmış olmayız. İnşaat mühendisleri arasında işsizlik yüzde 30’lara ulaşarak ülke ortalamasının çok üstünde yer alıyor. Üstelik genç inşaat mühendisi işsizliği yüzde 50’lere dayanmış durumda. Özelleştirme furyası son 20 yılda öylesine hız kazandı ki neredeyse satılacak kamusal değer kalmazken buna paralel olarak kamuda inşaat mühendisi istihdamı yok denecek seviyelere geriledi. Meslektaşlarımızın hakları her geçen gün daha fazla gasp ediliyor, mühendisler asgari ücretin bile altında çalıştırılıyor, mesleğimiz itibarsızlaştırılarak meslektaşlarımızın imzası kağıt üstünde bir formaliteye indirgeniyor.

Bu gibi durumların üstesinden, büyük bir meslektaş dayanışmasıyla, inşaat mühendislerinin kendi örgütüne, kendi hak ve özgürlüklerine sahip çıkmasıyla gelebiliriz.

Böylesi şartlar altında mesleki etik ilkelere bağlı, mesleğin ve meslektaşların sorunlarının çözümünü asli amaç kabul eden, kamusallıktan ve toplumsal yarar ilkesinden taviz vermeyen ve bundan dolayı da şimşekleri üstüne çekmekten çekinmeyen bir meslek örgütünün 68 yıl boyunca ayakta kalması, yoluna gelişerek devam etmesi, meslek alanının referans kurumu haline gelmesi üyelerinin ilgi ve desteğiyle mümkün olmuştur.

Daha müreffeh, daha demokratik, bilimi kılavuz edinmiş, mühendise ve mühendisliğe hak ettiği değeri veren aydınlık bir toplumun kurulması dileği ve umuduyla,

19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günümüz kutlu olsun!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası