GÜNDEME DAİR SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında 20 Aralık 2022 Salı günü İMO Rüştü Özal Salonu’nda ülke gündemine dair bir söyleşi düzenlendi

Eklenme Tarihi: 21/12/2022

IMG-20221221-WA0007.jpg

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında 20 Aralık 2022 Salı günü İMO Rüştü Özal Salonu’nda ülke gündemine dair bir söyleşi düzenlendi. Söyleşiye İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç ve CHP MYK Üyesi ve Genel Sekreteri Selin Sayek Böke konuşmacı olarak katıldı.

Söyleşisinin açılış konuşmasını İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı yaptı.

Söyleşide ilk sözü alan Taner Yüzgeç, “Ülkenin her bir tarafında mühendislik hizmeti açığı bulunmaktayken diğer tarafında da ciddi bir işsizlik sorununun yaşanıyor olması bizim memleketimize özgü bir çelişki. Bu çelişkiyi yıllardan bu yana dillendirip duruyoruz. Bir yanda mühendislik hizmetlerinin eksikliğinden kaynaklanan yapı ve can güvenliği sorunu ve aynı zamanda -tabi ki mühendislik hizmetleri sadece güvenlik meselesi değil- iktisadın da bir parçası. Bu çerçevede bu hizmetlerden noksan kalan bir ülke ama diğer yandan da bu hizmetleri vermek üzere donatılmış veya dört yılını üniversitelerde geçirmiş bir meslek kitlesi. Yani anlaşılabilir olmaktan uzak elbette. Ama sebepleri belli. Özellikle son 20 yıldan beri artık vahşileşmiş bir niteliğe bürünmüş bulunan neoliberal politikaların ülkedeki yansımaların sonuçlarını yaşadık, yaşıyoruz da. Bir yandan özelleştirmelerle, kamu kurumunun boşaltılmasıyla hizmet açığı oluşmaya başladı. Diğer yandan sermayenin önündeki engelleri kaldırma adı altında mühendislik hizmetleri ikinci plana ve sadece kâğıt üzerinde kalması gereken bir niteliğe büründürüldü. Dolayısıyla böylesine geniş bir işsizlik durumu yaratıldı. Buna ilave olarak popülist politikalar sebebiyle özellikle 2006-2008 yıllarından sonra yoğunlaşan bir anlayışla her ilde bir üniversite açılmış olması bugün artık ülkenin ihtiyaçlarının dışında mühendis arzını ortaya çıkarttı ki bu da ilave bir yük olarak geldi mesleğimizin üstüne,” dedi.

Yüzgeç’ten sonra söz alan Selin Sayek Böke, konuşmasında cumhuriyetin ikinci yüzyılının yeni vizyonun tartışmak gerektiğinin altını çizerek, “Esas gündemimiz yeniyi inşa etmek. Yeniyi inşa etmeye dair vizyonu nasıl kuracağımız. İktidara taşıyacağımız vizyonun ne olduğuna dair bir sohbeti gerçekleştiriyor olmak istiyorum. Bu vizyonu kuracak bir iradenin tahlilin yapılması gerekiyor. Sadece şu geçtiğimiz bir hafta içerisinde neden yeni bir düzene ihtiyacımız olduğu bir kriz daha hatırladık. Bir kez daha kısmını kuvvetli söylüyorum. Çünkü çok da uzun süredir artık yeniye ihtiyacımız olduğunu ve sorunun çok yapısal olduğunu, düzenin değişmesi gerektiğini her birimiz en küçük hücremize kadar hissediyoruz. Sadece bir siyasetçi olarak değil, bu ülkenin bir vatandaşı olarak. Geleceğini burada geçirme hayali olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çocuğu olarak ben de hissediyorum, siz de hissediyorsunuz, toplumun tüm kesimleri aynı şeyi hissediyoruz. Peki, ne yaşadık? Çöküşte olan bir iktidarın çaresizliğini yaşadık esasında. O çaresizlikle güncel sözlerle çok artık popülerleşmiş tabiriyle tüm tuşlara basan bir telaşı yaşadık. O çaresizlik bir hırçınlığa ve bugüne kadar ortaya koymuş olduğu yıkımı daha da derinleştirmeye dair bir kararlılığa evriliyor. Onun bir çaresizlikten geliyor olması yıkımın derinleşmiyor olduğu anlamına gelmiyor. Yıkımı geçen hafta bugüne kadar yaşadıklarımızdan da daha derindi. Niye daha derindi? Evet, birçok örneğini yaşadık. Milletvekilleri tutuklandı, parti meclisi üyemiz tutuklandı, belediye başkanlarımıza yüzlerce yıllık davalar açıldı. Niye daha yıkıcıyı? Seçim ertelenmişti, iptal edilmişti. İkinci kez yapılıp, ikinci kez daha güçlü kazanmıştı halk. ‘Değişim istiyoruz,’ demişti. Niye daha yıkıcıydı? Çünkü ikinci kez yaptırdığı bir seçimi halk iradesini bir kez daha yok saymak üzere komplo kurma kararlılığını ve yıkıcılığını gösteren bir adım attı iktidar,” dedi.

Söyleşi soru-cevap bölümüyle sona erdi.

  • IMG-20221221-WA0016.jpg
  • IMG-20221221-WA0021.jpg
  • IMG-20221221-WA0003.jpg
  • IMG-20221221-WA0007.jpg
  • IMG-20221221-WA0010.jpg
  • IMG-20221221-WA0034.jpgTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası