KAMU ÇALIŞANI İNŞAAT MÜHENDİSLERİ TALEPLERİ İLE İLGİLİ CİMER’E BAŞVURUYOR

Odamız tarafından “Taleplerimiz Geleceğimiz” kampanyası kapsamında kamuda çalışan inşaat mühendislerinin talepleri ile ilgili CİMER’e başvurmaları için örnek dilekçe hazırlandı

Eklenme Tarihi: 23/12/2022Odamız tarafından “Taleplerimiz Geleceğimiz” kampanyası kapsamında kamuda çalışan inşaat mühendislerinin talepleri ile ilgili CİMER’e başvurmaları için örnek dilekçe hazırlandı.Başvurmak isteyen üyelerimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına e-Devlet üzerinden CİMER'e taleplerimizi içeren dilekçeleri iletebilir. Odamız kamuda çalışan üyelerimizin yaşadığı sorunlara dair hazırlanan raporu bütün milletvekilleri ve Çalışma Bakanlığına iletmek için çalışmalara başladı.

Kampanya kapsamında özel sektörde ve kamuda çalışan üyelerimiz, iş arayan üyelerimiz ve KPSS'de atama bekleyen üyelerimizin sorunlarına dair çalışmalar devam etmektedir.
  • Kamu görevlisi mühendislerin zaman içinde aşınan ücret ve özlük haklarına yönelik iyileştirmeler yapılmalıdır.
  • Kamu görevlisi mühendislerin çalışma dönemlerinde ücretlerini oluşturan kalemlerden biri olan ek ödeme oranlarının %180 ile %200 seviyesine yükseltilmesini ve emekliliğe yansıtılmalıdır.
  • Kamuda çalışan mühendislerin ücretlerinde meydana gelen gelir vergisi dilimine bağlı mağduriyetin giderilmelidir.
  • Kamuda çalışan mühendislerin ek gösterge oranlarının yeniden düzenlenmesini, çarpan grubu değişen diğer meslek grupları gibi mühendislerin de emeklilikte hak ettiklerini alabilmeleri için çarpan grubunu bir üste çıkaracak yeni ek gösterge rakamlarının 1. derecenin 4. kademesindeki mühendisler için 6400 olarak belirlenmelidir.
  • Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında Özel Hizmet Tazminatları belirlenen tavan oranının %160’dan %215-%260’a yükseltilmesini ve bu oranın emekli aylık ücretlerine yansıtılmalıdır.
  • Kamu görevlisi mühendislere sorumluluklarının karşılığı olan risk ve sorumluluk tazminatı ödemesi yapılmalıdır.


Dilekçe örneğine ulaşmak için tıklayınız
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası