GEZİ 10 YAŞINDA: KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR!

Gezi’nin 10. yılını selamlıyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz

Eklenme Tarihi: 31/05/2023

WhatsApp Görsel 2023-05-31 saat 09.33.421.jpg

Milyonların meydanlara çıktığı, demokrasi, adalet ve özgürlük taleplerini haykırdığı, dayanışmanın güzelliğiyle büyüyen Gezi Direnişi 10 yaşında. Gezi’nin 10. yılında milyonların yarattığı direnç, dayanışma ruhu ve aydınlık hâlâ ayakta.

Bu ülkenin tarihindeki en onurlu, en haklı, en meşru halk hareketiydi Gezi. Emeğimizin, doğanın, kamu kaynaklarının sömürüsüne, yağma ve talana, ülkemizin boğulmak istendiği gerici karanlığa, demokrasinin tek bir kırıntısını dahi bırakmayan siyasal İslamcı faşist rejime, kutuplaştırmaya, eşitsizliklere, yoksullaştırılmaya, sefalete karşı emekçilerin, kadınların, gençlerin, emeklilerin itirazıydı! Halkın bu gömleği giymeyeceğinin manifestosuydu Gezi.

Gezi kent hakkı, emek, eşitlik, özgürlük, laiklik, demokrasi, barış mücadelesiydi. Bugün Gezi’nin yarattığı umudu ve ülke tahayyülünü yok etmek için siyasal intikam davasına çevirdikleri süreçle bu onurlu direnişin parçası olan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube eski başkanı Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası hukuk müşaviri Can Atalay ve diğer arkadaşlarımızın özgürlüklerini de ellerinden aldılar. İktidar Gezi’yi siyasal bir intikam arzusuyla ve değiştirme gücünü yok etmek için mahkûm etmeye çalışıyor.

İktidarın karanlığına karşı bugün yürümemiz gereken yol, emeğin hakları için yaşamını ortaya koyanların, örgütlü mücadelenin yolunu açanların yoludur.

Hiç kimsenin etnik kimliğinden, inancından, cinsiyetinden, cinsel yöneliminden dolayı ayrımcılığa uğramadığı, eşit ve özgür bir yaşamı var etmek için laikliği kazanmanın, barışı savunmanın, demokrasiyi inşa etmenin, Gezi suretinde bir ülke yaratmanın mücadelesidir bugün çare. Bizler bu haklı mücadelenin yanında olmaya devam edeceğiz.

Gezi’nin 10. yılını selamlıyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Gezi umuttur, umut bitmez! Karanlık gider, Gezi kalır!

 

İMO Ankara Şubesi

Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası