ANKARA’YA HER YIL 500 YILLIK YAĞMUR DÜŞÜYOR

İMO Ankara Şubesi tarafından 15 Haziran 2023 tarihinde mayıs, haziran ayları boyunca Ankara’da yaşanan su baskınları, seller ve taşkınlarla ilgili bir açıklama yayımlandı

Eklenme Tarihi: 15/06/2023


İMO Ankara Şubesi tarafından 15 Haziran 2023 tarihinde mayıs, haziran ayları boyunca Ankara’da yaşanan su baskınları, seller ve taşkınlarla ilgili bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada, “Ankaralı değişim isteğini geçtiğimiz yerel seçimlerde gösterdi. Ankaralılar her yağış sonrası tedirgin olmak, araçları içerisinde mahsur kalmak, kanalizasyonla iç içe yaşamak ve geçmişten aşina olduğu bahaneleri tekrar tekrar dinlemek istemiyor,” denildi.

Açıklamanın tamamı:

ANKARA’YA HER YIL 500 YILLIK YAĞMUR DÜŞÜYOR

Ankara’nın yağmurları başladı. Yine bu yılda da mayıs, haziran ayları boyunca su baskınları, seller ve taşkınlar yaşadık. Ülkenin herhangi bir yerinde yaşanan herhangi bir sel ve taşkın sonrası duymaya alıştığımız sözleri tekrar duyuyoruz. “100 ila 500 yılda bir gerçekleşebilecek bir yağış gerçekleşti.” Ne yazık ki Ankaralılar her yıl 100 ila 500 yılda bir yağacak bir yağmurla yaşamak zorunda. Son 10 yıl içerisinde İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak sel, taşkın ve su baskınları ile ilgili yaptığımız onlarca açıklamalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Neredeyse her yıl benzer şekilde sorunların yaşandığı, yapılan açıklamalarda da görülmektedir. Bu durum göstermektedir ki her yıl yapılan “son yılların en yoğun yağışları” açıklamaları kolaycılıktır.

Geçtiğimiz 25 yıl boyunca kentimizin ulaşım ve altyapı gibi asıl sorunları ile ilgilenmek yerine “Ankapark” gibi garabetler yaratanların bu sorunun derinleşmesinde katkılarının büyük olduğunu elbette ki unutmayacak ve her fırsatta hatırlatacağız. Yerel seçimlerde bu kentin yönetimine aday olanların da bu sorunların bilincinde ve sorunları çözmeye aday olduklarını düşünmekteyiz. Ancak yaşananların ardından kriz masası oluşturmak ya da bütün personeli seferber etmek sorunların çözümüne değil sonucuna yönelik çalışmalardır.

Geçen yıl bu zamanlarda sağanak yağış sonrasında meydana gelen su baskında 21 yaşındaki Busenur Doğanay, Keçiören’de dere yatağında bulunan Umut Apartmanı’nın bodrum katında hayatını kaybetti. Aynı bölge önceki yıllarda da defalarca su baskını yaşadı. Bu yıl haziran ayı içerisinde yaşanan yağışlar sonucu da basına yansıyan birçok haberde gördüğümüz üzere onlarca yapı sular altında kaldı, kanallar taştı ve birçok yerde kanalizasyon atıkları su yüzüne çıktı.

Ankaralı değişim isteğini geçtiğimiz yerel seçimlerde gösterdi. Ankaralılar her yağış sonrası tedirgin olmak, araçları içerisinde mahsur kalmak, kanalizasyonla iç içe yaşamak ve geçmişten aşina olduğu bahaneleri tekrar tekrar dinlemek istemiyor.

Sorunun çözümü ve Ankara’nın geleceğine yönelik çalışmalar kişilerin bireysel çabaları, görevlendirilmeleri ya da görevden almalarla değil, bilimsel gerekçelerle ve yeterli bütçelerle hazırlanacak olan gerçek projelerle mümkündür.

 

 

Ek: Şubemiz tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamalar

 

ANKARA KARA TESLİM, ANKARALI GÖKÇEK’E!!!/08.03.2011

Ankara’da 8 Mart 2011 tarihinde başlayan kar, hayatı felç ederken, Büyükşehir Belediyesi’nin meteorolojinin “yoğun kar yağışı olacak” uyarılarına rağmen hiçbir önlem almaması sonucunda Ankara halkı yollarda mahsur kaldı, işyerlerinden çıkamadı.

https://ankara.imo.org.tr/TR,44272/ankara-kara-teslim-ankarali-gokceke.html

“TEPEYE EV YAPMA YEL ALIR, DEREYE EV YAPMA SEL ALIR”/06.04.2011

İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan "Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi" konut inşaatının temel kazısı sırasında Hatip Çayı’nın tabanındaki suların kazının temelini doldurarak inşaata zarar vermesi üzerine 6 Nisan 2011 tarihinde basın açıklaması yaptı: "Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi" konut inşaatlarında bölge halkının müracaatı üzerine meslek odası olarak Şubemizce yerinde yapılan incelemeler sonucunda yapılan inşaatın temel kazısı sırasında Hatip Çayı’nın tabanındaki suların kazının temelini doldurarak inşaata zarar verdiği tespit edilmiştir. Birçok sel felaketinin meydana geldiği Çubuk Çayı ile birleşerek Ankara Çayı’nı oluşturan Hatip Çayı’nın geçtiği güzergâhta "Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında 1. Etap olarak inşa edilen 172 konut dere yatağı yakınına inşa edilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak İMO Ankara Şubemizce yerinde yapılan inceleme sonucunda ortaya çıkan durumu Şubemiz, kamuoyuyla paylaşmak ve ilgililere uyarı yapma gereği duymuştur.

https://ankara.imo.org.tr/TR,44228/8216tepeye-ev-yapma-yel-alir-dereye-ev-yapma-sel-alir8217.html

ANKARA DENİZİNE KAVUŞTU/06.06.2014

“Ankara günlerdir süren sağanak yağışlara teslim oldu. Kentliler için kentte yaşam eziyet haline gelmiş durumda. Sağanak yağışlar birçok alt geçitte, konut ve işyerinde su baskınlarına neden olurken Batıkent metrosu da su baskınlarından nasibini aldı. Kentin bütününün adeta bir ‘sahil şeridine’ dönüşmesi Ankara’nın altyapı sorunlarını bir kez daha gözler önüne serdi.”

https://ankara.imo.org.tr/TR,45073/ankara-denizine-kavustu.html

ANKARA’DA SON GÜNLERDE YAŞANAN SU BASKINLARI/15.06.2015

Geçtiğimiz günlerde Ankara çanağına düşen yağışlar kentin farklı yörelerinde ve semtlerinde su baskınlarına yol açmış bulunmaktadır. Su baskınları, bazı durumlarda ciddi yaralanmalara, sağlık sorunlarına ve maddi hasarlara neden olmuştur.

https://ankara.imo.org.tr/TR,45275/ankarada-son-gunlerde-yasanan-su-baskinlari.html

ANKARA’DA SU BASKINLARI, SEL VE TAŞKIN/ 24.08.2015  

“Ankara’da yaşadığımız bu tür su baskınları kader değildir! Sorumluları Yerel Yönetim ve buna bağlı ilgili idarelerdir.” 

İMO Ankara Şubesi, Ankara Su Çalışma Birimi adına Hasan Akyar’ın yapmış olduğu açıklama.

“Geçmişten günümüze kayıt altına alınan Ankara taşkınları incelendiğinde genellikle taşkınlar 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında yaşanmaktadır. Şiddetli, kısa süreli ve sınırlı bir alanda etkili olan yağışlar ‘konveksiyon’ adını verdiğimiz sağanak şeklinde olmaktadır. Son birkaç yıldır gözlediğimiz ve Ankara’nın belirli bölgelerinde çoğu kez su baskını biçiminde ciddi yaralanmalara, iş kayıplarına ve maddi hasarlara neden olan bu yoğun yağışlar gündelik yaşamı da olumsuz etkilemektedir.”

https://ankara.imo.org.tr/TR,45306/ankara8217da-su-baskinlari-sel-ve-taskin.html

ÇIKARLAR UĞRUNA ANKARA BOĞULUYOR/08.06.2016

ABB’nin girdiği ihale sonucu yapılacak olan binaların insanların can güvenliğini tehdit eden facialara yol açtığını belirten ve yağışlarda felaket olan Ankara’nın bu ihalelere bağlı sebeplerden bu hale geldiğini anlatan bir açıklama.

“Mevcut haliyle her yağmur sonrası deniz gelen Ankara`da böylesi yoğun yapılaşmaların ihtiyaç duyacağı altyapı çalışmalarının planı var mıdır, yoksa kervan yolda dizilir mantığı ile denizin daha da kabarması mı beklenmektedir?”

https://ankara.imo.org.tr/TR,45491/cikarlar-ugruna-ankara-boguluyor.html

TENEKE HESABI İLE KENT YÖNETİLEMEZ/30.08.2016 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 30 Ağustos 2016 tarihinde basın açıklaması yaptı.

Ankara’da sağanak yağışlar sonucu oluşan su baskınları maalesef kent yaşamını altüst etmeye devam ediyor. Her sağanak yağış sonucu ortaya çıkan görüntüler artık alışıldık hale geldi. Tarihsel kayıtlar incelediğinde, Ankara oluşan şiddetli yağışların Haziran-Eylül ayları arasında konveksiyonel (kısa süreli ve sınırlı alanda) formda oluştuğu görülmektedir. Son birkaç gündür oluşan yağışlar da aynı formda oluşmuş yağışlardır.”

https://ankara.imo.org.tr/TR,45553/teneke-hesabi-ile-kent-yonetilemez.html

BUNLAR DA MI 500 YILLIK TAŞKIN?/15.05.2018

“5 Mayıs Cumartesi günü Mamak Boğaziçi Mahallesi’nde yaşanan taşkının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna "Bugüne kadar yaşanmamış bir afet meydana geldi. Böyle bir afet çok uzun zamanda bir, belki 500 yılda bir yaşanır." diyerek sorumluluğu altyapı eksikliğine değil, yağmurun şiddetine bağlamıştı. Şubemizin yaptığı incelemeler sonucunda böylesi yağışların değil 500 yıl, 5 yılda bir 40 mm, her 10 yılda bir 45 mm, her 25 yılda bir 55 mm, her 500 yılda bir ise 95 mm civarında yağış oluşabileceği vurgulanmış taşkına neden olan altyapı sorunları açıkça ifade edilmişti”

https://ankara.imo.org.tr/TR,46332/bunlar-da-mi-500-yillik-taskin.html

SÖYLESEK TESİRİ YOK, SUSSAK GÖNÜL RAZI DEĞİL; AMA ARTIK YETER!/01.06.2018

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından Pazar günü Ankara’nın birçok yerinde yaşanan su baskınlarıyla ilgili bir açıklama yayınlandı.

“Her sağanak yağıştan sonra gelen su baskını haberlerini maalesef kanıksadık. Yıllardır defalarca tekrarlayarak söylediğimiz uyarılara rağmen, alt yapı sorunlarına yerel yönetimlerce yeterince ilgi gösterilmemiş, gerekli bakım onarım ve iyileştirme çalışmaları yapılmamıştır.”

https://ankara.imo.org.tr/TR,46344/soylesek-tesiri-yok-sussak-gonul-razi-degil-ama-artik-yeter.html

MAYIS YAĞMURLARININ ARDINDAN/05.06.2018

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından Mayıs ayında kentte yaşanan ve birçok hasara neden olan taşkınlarla ilgili "Mayıs Yağmurlarının Ardından" başlıklı bir basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada çarpık ve plansız "kentleşme" çalışmalarının suyu emecek yeşil alanların yok edilerek betona dönüştürülmesinin su baskınlarının temel nedenleri arasında olduğuna vurgu yapılarak, "Halkın vergileri ile yapılan yatırımların, öncelikli olarak kente yaşayan yurttaşlarımızın temel sorunlarını giderecek ölçüde olması gerekmektedir. Gerekliliği ve işlevselliği herkes tarafından sorgulanan şehir kapılarına, saat kulelerine, Ankapark vb. yatırımlar kentimize bir lütuf gibi gösterilemez. Yıllardır süregelen anlayış ile belediye kaynakları asıl gerekli hizmetlere yönlendirilmemiştir" denildi.

https://www.imo.org.tr/TR,46361/mayis-yagmurlarinin-ardindan.html

ARTIK KENT SORUNLARINA ACİLEN DÖNME VAKTİDİR!/11.06.2019

İMO Ankara Şubesi tarafından 9 Haziran 2019 Pazar günü Ankara’nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlar ile ilgili bir basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada, "Bilim ve tekniğin rehberliğinde, katılımcı, şeffaf ve denetlenebilir bir yerel yönetim gereksinimi vurguladığımız her beyanımızı bir şov aracına dönüştürenlere, bu açıklamaları ideolojik olmakla niteleyenlere, "ah ne fayda" demeden kentimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretebilmek için yaptığımız her çağrı sonuçsuz kaldı" denildi.

https://ankara.imo.org.tr/TR,46938/artik-kent-sorunlarina-acilen-donme-vaktidir.html

HER YAĞIŞTA GÖLE DÖNEN ANKARA’DA MEVCUT DURUM İDARE EDİLEMEZ !/08.06.2022

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından 7 Haziran 2022 tarihinde Salı günü Ankara’nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlar hakkında 8 Haziran 2022 tarihinde bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, "Her sene yaşanan benzer olaylar sonrasında dereye dönen yollar, su altında kalan altgeçitler, su baskınına uğrayan yapılar maalesef kentimizin olağan görüntülerini oluşturmaktadır. Sürekli tekrarladığımız gibi mevcut alt yapı yetersizlikleri, kenti yap-boz tahtasına çeviren plansızlık, suyu emecek yeşil alanların giderek azalması ve rant projeleriyle talan edilmesi herhangi bir zarara yol açmaması gereken yağışların bile su baskınına yol açmasına neden olmaktadır." denildi.

https://ankara.imo.org.tr/TR,143877/her-yagista-gole-donen-ankarada-mevcut-durum-idare-edilemez-.html

ANKARA ŞUBEMİZ: SORUMLULAR DERE YATAĞINDA YAPILAŞMAYA İZİN VERENLERDİR!/01.07.2022

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından 30 Haziran 2022 Perşembe günü Keçiören’de meydana gelen su baskını nedeniyle hayatını kaybeden Busenur Doğanay ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

https://ankara.imo.org.tr/TR,143907/sorumlular-dere-yataginda-yapilasmaya-izin-verenlerdir.html

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası