İMO 48. DÖNEM DANIŞMA KURULU HATAY'I ZİYARET ETTİ

6 Şubat Depremleri'nin en fazla etkilediği il olan Hatay'da 8 ay geçmesine rağmen hâlâ hayat yok

Eklenme Tarihi: 16/10/2023

İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (8).jpg

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 48. Dönem Danışma Kurulu 3. toplantısını 14 Ekim 2023 tarihinde deprem ve deprem bölgesindeki meslektaşlarımız odaklı olarak Adana'da gerçekleştirdikten sonra 15 Ekim 2023 tarihinde Hatay'ı ziyaret etmiştir.

6 Şubat 2023'te dokuz saat arayla önce 04.17'de sonra da 13.24'te meydana iki büyük deprem 11 ilimizi ve milyonlarca yurttaşımızı direkt etkiledi. Depremden ağır şekilde etkilenen Hatay 20 Şubat'ta meydana gelen depremle bir kez daha sarsıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın verilerine göre 11 ilde kullanılamaz hale gelen binaların %30'u Hatay'da yer alıyor. Kent genelinde her 4 binadan 1'i, kent merkezinde ise her 2 binadan 1'i kullanılamaz durumda. 

Depremlerin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kentte değişen hiçbir şey yok. Hâlâ hayat normale dönebilmiş değil. Kent merkezi Antakya ve birçok ilçede temel insani ihtiyaçlara yönelik problemler devam ediyor. Yıkılmayı bekleyen ağır hasarlı binalar, kontrolsüz bir şekilde devam eden enkaz kaldırma çalışmaları hem insan hayatını tehlikeye atmakta hem de enkaz toplama alanları nedeniyle içme suyu kaynaklarını kirletme anlamında ciddi riskler barındırmaktadır. Ayrıca yapılan yıkım işlemleri de alttaki kolonların kesilmesi ve binanın devrilmesi ve yerinde ayrıştırma ile yapılmaktadır. 

Danışma Kurulu'nda yer alan İMO Ankara Şube temsilcilerinin çektiği bazı fotoğrafları 8 ay geçmesine rağmen HATAY'DA HÂLÂ HAYAT YOK notunu bırakmak üzere paylaşıyoruz.

Rönesans Rezidans'tan arta kalanlar...Yıkım yöntemi ve yerinde ayrıştırma yapıldığına dair...
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (1).jpg
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (2).jpg
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (3).jpg
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (4).jpg


Tarihi yapıların durumu...
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (5).jpg


Birçok yeni binada görülen bir örnek...
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (7).jpg


Kentte birçok davalık yapı mevcut. Onlardan bir örnek...
İMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (6).jpgİMO 48. Dönem Danışma Kurulu Hatay Ziyareti (11).jpg
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası