CAN ATALAY'IN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ KABUL EDİLEMEZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin 30 Ocak 2024 tarihinde düşürülmesine ilişkin olarak 31 Ocak 2024 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Eklenme Tarihi: 31/01/2024

can atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kabul edilemez.png


TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin 30 Ocak 2024 tarihinde düşürülmesine ilişkin olarak 31 Ocak 2024 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi:

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve AYM'nin 2 kez hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Yargıtay 3. Dairesi'nin kararı okunarak, Atalay'ın vekilliği düşürüldü.

Hukuku ve demokrasiyi katleden, kara bir leke olarak tarihimize geçen bu kararı kabul etmiyoruz.

Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi çok açıkça Anayasa ihlalidir. Aynı zamanda ülkemizde ‘Hukukun üstünlüğü’ ilkesinin fiilen yürürlükten kalkmış olduğunun da göstergesidir. 

Biliyoruz ki demokratik rejimlerde halkın iradesi ve hukukun üstünlüğü esastır. Ancak ülkemiz, Anayasa Mahkemesinin fiilen askıya alındığı, insan haklarının ve hukukun en asgari normlarının dahi çiğnendiği bir keyfiyet rejimi altında yönetilmek isteniyor.

TBMM başkanı tarafından okunarak işleme giren karar, hukuki değil siyasidir.

Anayasanın rafa kaldırıldığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmadığı bu antidemokratik süreç karşısında demokrasiye, hukuka ve halkın iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu BaşkanıTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası