ZEKİ ERGİNBAY`I SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu olarak Zeki Erginbay’ın ve tüm failli meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını umuyor, Zeki Erginbay’ı saygıyla anıyoruz

Eklenme Tarihi: 02/02/2024

zeki erginbay anma.jpg

İnşaat Mühendisleri Odasının yayın organı olan Teknik Güç dergisinin eski yazı işleri müdürü, meslektaşımız Zeki Erginbay’ın, işkence edilerek katledilmesinin üzerinden 47 yıl geçti. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak Zeki Erginbay’ı ve mücadelesini unutmadık.

1948 yılında İstanbul’da doğan ve İTÜ İnşaat Fakültesinde öğrenim gören Zeki Erginbay, bağımsızlık, eşitlik, özgürlük ve demokrasi talepleriyle hareket eden 68 kuşağının bir ferdi oldu. Ölümünden bir yıl önce İMO’nun çıkardığı Teknik Güç dergisinde yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenen Zeki Erginbay, 23 Ocak 1977 tarihinde, İMO İstanbul Şubesi'nden çıkıp evine doğru giderken kaçırıldı. 12 gün sonra işkence edilmiş ve kalbine sıkılan tek kurşunla öldürülmüş halde bulundu.

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu olarak Zeki Erginbay’ın ve tüm failli meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını umuyor, Zeki Erginbay’ı saygıyla anıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası