Biz Kadınlar Buradayız ve Yalnız Değiliz!

İnşaat Mühendisleri Ankara Şubesi Kadın İnşaat Mühendisleri Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yayınlandı

Eklenme Tarihi: 08/03/2024

8 mart imo ankara basın açıklaması.jpg

8 Mart 1857 yılında eşit işe eşit ücret talebiyle başlayan kadın mücadelesinin, ataerkil zihniyetin cani yaklaşımıyla bir katliama dönüşmesinin üzerinden geçen 167 yılda mücadelemizi daha da büyütüyoruz. Umudumuzu ve direncimizi bu mücadelenin tarihinden ve bu uğurda hayatlarını kaybeden kadın yoldaşlarımızdan alıyoruz.

Toplumun her alanında etkisini gösteren ataerkil zihniyetin en yoğun olduğu mesleklerden biri olan inşaat mühendisliği özelinde de kadın meslektaşlarımız henüz okul sıralarındayken cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaya başlamaktadır.

Mezuniyet sonrası iş görüşmelerinde erkek mühendislerin aksine kadının özel hayatına dair sorular sorulmakta, mesleki yetkinliği değersizleştirilmektedir.

Hayatın her aşamasında olduğu gibi kadın meslektaşlarımız çalışma hayatlarında da cinsiyet temelli ayrımcılığa ve mobbinge maruz kalmaktadır.

Benzer alan ve statülerde çalışmakta olan kadın ve erkek mühendislerin ne yazık ki eşit işe eşit ücret alabilmesi ülkemizde neredeyse imkansızdır.

Biz kadın inşaat mühendisleri, işimizi de seviyoruz kadın olmayı da! 

Biz kadın inşaat mühendisleri, eşit işe eşit ücret talebimizden, özgürce mesleğimizi icra etme mücadelemizden vazgeçmiyoruz! 

MESLEKLERİN CİNSİYETİ YOKTUR!

BİZ BURADAYIZ!

BİR YERE GİTMİYORUZ VE YALNIZ DEĞİLİZ!TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası