ŞUBEMİZİN EYLÜL/EKİM 2011 BÜLTENİ ÇIKT

Şubemizin Eylül/Ekim 2011 tarihli bülteni çıkmıştır. Bültenimizde bu ay içme suyu ve KHK bilmecesi başlıklı iki dosyamızın yanında meslektaşımız büyük yazar Oğuz Atay ile ilgili olarak da yazılarımız yer almaktadır.

Eklenme Tarihi: 27/10/2011

 

Şubemizin Eylül/Ekim 2011 tarihli bülteni çıkmıştır. Bültenimizde bu ay içme suyu ve KHK bilmecesi başlıklı iki dosyamızın yanında meslektaşımız büyük yazar Oğuz Atay ile ilgili olarak da yazılarımız yer almaktadır.

İçme suyu konusunu kapsamlı olarak ele aldığımız dosyamızda İnşaat mühendisi Gökhan Marım "Ankaralının İçme suyu artık damacana suyu oldu", İnşaat-Çevre Yüksek mühendisi Hasan Akyar`ın "Kızılırmak suyu unutuldu mu?" başlıklı yazıları, Bursa Doğader Genel Sekreteri Caner Gökbayrak`ın şişelenmiş sularla ilgili olarak Birgün gazetesine yaptığı röportaj ve BES üyesi Suat Pilanali ile su faturasından alınan vergilerle ilgili olarak yaptığımız söyleşi yer almaktadır. Kontürlü ve faturalı su faturalarına da mercek uzattığımız dosyamız da, plastik şişeler konusunda da ufak bilgilendirmeler yer almaktadır.

AKP Hükümetinin kamuyu ve kamu hizmetini yeniden yapılandırmak için "hızlandırıcı" olarak kullandığı kanun hükmünde kararnameler bu ayki bültenimizin dosya konularından birisini oluşturmaktadır. Dünden bugüne bir an değil bir sürecin parçası olarak okuduğumuz kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak ikincisini yaptığımız dosyamızda, AKP hükümetinin yetki kanununu aldığı tarihten itibaren çıkan kanun hükmünde kararnameleri ele aldık, kararname çıkarma yetkisinin anayasaya girdiği tarihten bugüne çıkan kararnamelerin sayısına baktık ve hükümetler nezdinde bir karşılaştırma yaptık. Konuyla ilgili olarak kararnamelerin tüm yaşam alanlarına saldırı olduğunu vurgulayan orman mühendisi Yücel Çağlar ve Yapı denetim kanununda yapılan değişikliklerle ilgili olarak da İMO Ankara Şubesi Yapı Denetimi Komisyon Başkanı Hüseyin Kaya ile söyleştik. Kanun hükmünde kararnamelerle ilgili çalışmalarımız önümüzdeki bültenlerde de devam edecektir.

"Hayattaki Tek Eserim Bu duvar" diyen meslektaşımız büyük yazar Oğuz Atay`ın 77. Doğum gününde bültenimizde yer almasını istedik. Oğuz Atay`ın Beşiktaş-Ortaköy yolu arasındaki inşa ettiği istinat duvarını bulduk, Erhan Karaesmen hocamız ile Oğuz Atay hakkında söyleştik ve 1972 yılında Odamız yayını Teknik Güç`e verdiği söyleşiye yer verdik.

Dağıtımına başlanılan bültenimizin sizlere yararlı olmasını umuyoruz.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası