DEPREM KENDİNİ YİNE HATIRLATTI

25 Temmuz 2011 tarihinde Tekirdağ açıklarında gerçekleşen 5.2 büyüklüğündeki depremle ilgili İnşaat Mühendisleri Odası 27 Temmuz 2011 tarihinde basın açıklaması yaptı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

25 Temmuz 2001 akşamı saat 20.57`de Marmara Denizi Tekirdağ açıklarında gerçekleşen 5.2 büyüklüğündeki deprem, İstanbul ve çevre illerde hissedilerek korkuya neden oldu. Sürekli bir şekilde gündem dışında tutulma ve hasır altı edilme çabalarına rağmen deprem gerçeği bir kez daha kendisini hatırlattı. Bu sefer 5.2 büyüklüğünde olması nedeniyle herhangi bir can ve mal kaybına yol açmaması sevindirici olsa da, olası daha şiddetli bir sarsıntının yol açacağı yıkımın son derece kaygı verici olduğu bir gerçektir.

 

Mevcut yapı stokumuz belirlenerek, yapı envanterinin çıkarılıp tüm yerleşim birimlerimizin deprem ve diğer afetlere karşı dayanıklı hale getirilmesi yerine İstanbul halkına hangi avantajlı kesimlerin kullanacağı belli olmayan iki yeni bir şehir vaadinde bulunanlar unutmuş olabilirler, ancak bizler depremin yol açtığı kayıpları ve yaşanan acıları unutmadık.

 

 * Bu nedenle İnşaat Mühendisleri Odası olarak, depremden çok "güvenliksiz yapıların" kayıplara yol açtığını bir çok kez ifade ettik ve etmeye devam edeceğiz.

 

* Mevcut yapıların deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesinin öncelikli ve acil bir görev olduğunu sorumluluk sahiplerine bir çok kez hatırlattık hatırlatmaya devam edeceğiz.

 

* TOKİ ve binalarının neden yapı denetim mekanizmasının dışında tutulduğunu sormaya, sağlıklı ve nitelikli bir yapı denetim sisteminin hayata geçirilmesinin önemini vurgulamaya devam edeceğiz.

 

Tıpkı 2008`de 2009`da 2010`da olduğu gibi bu yıl da 17 Ağustos`ta 99 depreminin yol açtığı kayıpları unutturmamak için, deprem gerçeğini sorumlularının gündemine taşımak ve yeni acıların yaşanmasını önlemek için, 17 Ağustos 2011 saat 03:02`de İzmit`te, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`nin bütün bileşenleriyle birlikte yakınlarını kaybeden halkımızla kol kola yürüyeceğiz.

 

Tüm duyarlı insanları "2011 Depreme Duyarlılık Yürüyüşü"ne davet ediyoruz.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası