SİVAS KATLİAMIYLA YÜZLEŞİLMEDİKÇE GERÇEK DEMOKRASİDEN BAHSEDİLEMEZ!!!

2 Temmuz Sivas Katliamı nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açıklama yapıldı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

2 Temmuz Sivas Katliamı nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açıklama yapıldı:

 

Sivas`ta, 2 Temmuz 1993`de, 35 insanımızın gerici yobaz güçler tarafından katledilişinin üzerinden 18 yıl geçti. Madımak otelinde gerçekleşen katliamda, yazar, ozan, düşünür ve otel çalışanlarının da aralarında bulunduğu insanlarımız yanarak hayatlarını kaybetti.

 

Maraş`ın, Çorum`un ve Sivas`ın hesabı sorulmadığı sürece gerçek anlamda demokrasiden söz edilemez. 12 Eylül‘ün Türk-İslam sentezci anlayışına ve ona bağlı gelişen cemaat ve tarikat örgütlenmelerinin toplumu bir ağ gibi sarmasına karşı çıkılmadan, katliamın zemini olan gerici, yobaz zihniyetle hesaplaşılamaz.

 

Aradan geçen 18 yıl boyunca gericiler Sivas`ı aklamaya onu unutturmaya çalıştılar. Katliamda yaşamını yitiren insanlarımızı unutmadığımız gibi, katliamı tertipleyen karanlık elleri de unutmayacağız. Çünkü unutmak, yok olmaktır, ihanettir, yenilmektir. Sivas katliamı insanlığa karşı yapılmış bir cinayettir. Bizleri yönetenler, nasıl ki yıllarca toplumsal hafızamızı körelterek kendilerinden hesap sorulmasını engelledilerse bugün de Sivas katliamının hesabının sorulmasını engellemeye ve katliamın sorumlularını korumaya devam ediyorlar.  

 

Bizler Sivas`ın katillerini hafızalarımızdan asla silmeyeceğiz. İnanılmaz bir vicdansızlıkla o katliamları sahiplenenleri unutmamak, bu ülkenin vicdan sahibi insanlarının en büyük sorumluluğudur.

 

Katliamın ardından "Olay münferittir. Ağır tahrik vardır. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiştir" diyen dönemin Cumhurbaşkanını unutmayacağız.

 

 "Olaylarda bir tek vatandaşımızın dahi burnu kanamamıştır" diye açıklama yapan dönemin başbakanını unutmayacağız.

 

Katliamlar, canlarımızı yok etse de, eşit, özgür, bağımsız ve demokratik bir ülkeye olan umudumuzu asla yok edemeyecektir.

 

Bu inancımızı ve umudumuzu, hiçbir zaman teslim alamayacaklar.

 

Sivas`ı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız…

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası