EMPERYALİST SALDIRI BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR!

Libyaya karşı düzenlenen saldırı ile ilgili olarak İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 21 Mart 2011 tarihinde yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

Emperyalistler bu kez Libya`ya özgürlük götürüyor!

 

Başta ABD olmak üzere, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada`dan oluşan "koalisyon güçlerinin" hedefinde bu kez Libya var. Koalisyon güçlerine ait uçaklar birkaç gündür Libya`da önceden belirlenmiş hedeflere ve kentlere bomba yağdırıyor. Libya Sağlık Bakanlığı`ndan yapılan açıklamaya göre bombardıman sivillere de yönelmiş durumda. Bombardımanda 100`e yakın sivilin öldüğü belirtiliyor. Uçaklar Libya semalarından halka ölüm taşıyor.

 

Ne ilginç ki tıpkı Afganistan ve Irak işgallerinde olduğu gibi saldırı yine "özgürlük" vaadiyle meşrulaştırılıyor. Emperyalistler bir ülkeye daha özgürlük lütfediyor!

 

Antidemokratik ülke rejimleri ise açıkça ifade etek gerekirse, emperyalistlerin işini kolaylaştırıyor.

 

Asıl nedenin ise antidemokratik rejim karşısında halkı özgürleştirmek olmadığı biliniyor. Kuzey Afrika ülkelerinin zengin petrol yatakları, Libya`nın eşi benzeri olmayan petrol rezervleri bu saldırıların ana gerekçesidir. Emperyalistler bir yandan bu doğal zenginlikte söz sahibi olmayı hedefliyor, diğer yandan da kendisi için sorun teşkil eden yönetimleri ortadan kaldırıyor.

 

Emperyalistler için gerekçe bulmak zor olmuyor. 11 Eylül saldırısı Afganistan`ın, terör örgütlerini himaye, antidemokratik ve katliamcı Saddam yönetimi ise Irak işgaline yol açmıştı.

 

Kuzey Afrika ülkelerinde son dönemde patlak veren olaylar, Tunus ve Mısır`da yönetim değişikliklerine yol açmış, Batılı ülkelerin planı Libya`da Kaddafi`nin direnmesiyle bozulma riski taşımaya başlamıştı ki, NOTA odaklı saldırı tam da bu noktada devreye girdi. NATO zincirin Libya`da kopmasına izin vermedi. Dünya kamuoyu, Mısır`da benzer gelişmeler yaşansa ve Mübarek yönetimi iç karışıklıkta avantajlı duruma geçse, ilk hedefin Mısır olacağı konusunda hemfikirdir. 

 

ABD başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyayı yeniden dizayn etmek istiyor. Afganistan ve Irak`tan sonra sıranın Libya`ya geleceği tahmin ediliyordu. Şimdi sormak gerekiyor sıra hangi ülkede? Suriye`de mi, İran`da mı? Asıl soru ise ABD`nin yayılmacılığı ve savaş politikasının sınırının ne olacağı, saldırganlığın ne zaman duracağıdır.

 

Libya saldırısıyla ilgili olarak Türkiye`nin tavrı ise bir başka tuhaflığa işaret etmektedir. Türkiye ikili oyuna son vermeli, kendi halkıyla birlikte Ortadoğu ve kuzey Afrika`nın mazlum halklarını kandırmaktan vazgeçmelidir. AKP iktidarı emperyalist senaryoda kendisine biçilen görevini açıklamalıdır. Emperyalistler tarafından, AKP iktidarındaki Türkiye, bölge için "model" ülke ilan edilmiştir. Bunun anlamı açıktır. AKP gibi emperyalizme eklemlenmezseniz, üstüne binlerce bomba yağacaktır.`

 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, ABD`nin başını çektiği emperyalist yayılmacılığa, kanlı savaşlara, işgallere hayır diyoruz. Antidemokratik rejimlerin ancak iç dinamiklerle alaşağı edilmesi gerektiğine inanıyor ve hiçbir nedenin bir başka ülkenin işgal edilmesine gerekçe gösterilmeyeceğini savunuyoruz.

 

Dünya kamuoyuna, dünya liderlerine ve insanlığın yarattığı ortak vicdana sesleniyoruz: Libya`nın mazlum halkının yanında olun. Ölüm kusan savaş uçaklarını durdurun.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası